Featured Post

This is Why! part 4

Parts 1, 2, and 3 can be found here . In the last entry we talked about how to use leftovers to help stock our pantries. This week ...

Thursday, July 16, 2015

$5 or Less Weekly Pantry Challenge: July 16th, 2015

How far can you make $5 or less stretch when it comes to adding to your pantry?  It's our new weekly challenge!  

So many times the reason I hear from others for not having a well-stocked pantry is the cost. While it is a legitimate concern, a well-stocked pantry is not built overnight but little by little, step by step and the purpose of this challenge is to show others just how much you can add to a pantry with just $5 or less each week. 

You're invited to join me in this weekly challenge.

Here's what I added to my pantry this week for less than $5 ...


... two 1 lb bags of navy beans!   Each bag cost$1.72 which made this purchase $3.44 plus tax.   You could put them in a sealed container until ready for use but I'm going to can mine.  I think I can get 8 - 10 pints to add to my pantry.  I'll let you know after I've gotten them canned!

Now, it's your turn, what have you added to your pantry for $5 or less this past week?

 patsi


If you’ve found this post to be helpful please share about it with others or PIN it.  Thank you!



You can also follow me on Pinterest and on Facebook



12 comments:

  1. I was so excited because when I walked into the grocery store I saw they a buggy full of chicken taco kits marked down to 50 cents each. I got four. And then I saw they had 48 oz vegetable oils for $1.81 each I got two. I remembered your pantry challenge so I was so excited to have something to report!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Yeah MamaHen! Look at all you got for $5!!!! Thanks for sharing!

      Delete
  2. Good score! I also love canning beans and having them all ready to open and eat or add to soups or stews.

    ReplyDelete
  3. Two 1 lb. boxes of macaroni for .50 cents each...I.00 out of pocket expense. I put them in the freezer to kill any little "things" that wanted to reside in the the storage container....I never have bugs this way.
    Today, using 12 oz. of it, I made a delicious Macaroni Salad to go with our BBQ chicken tonight, and our steak dinner on Sat. . night..

    ReplyDelete
    Replies
    1. Enid, I do the same thing with flour, meals, etc for the same reason ... I do not want bugs in my food! I love macaroni salad!

      Delete
  4. Patsy, we have a supermarket here that offers $5 off your shop, once a month, just for giving feedback. I always try to make that $5 s-t-r-e-t-c-h as far a possible, so I love this idea. Last time I got three bottles of discontinued exotic sauces (in flavours we like) for -49c each, some spicy chicken nibbles marked down from $9 to $1.50, 2 gluten free cake mixes for -69c each, and a bunch of flowers marked down to a dollar. The flowers didn't last long, but for $1, I still got a weeks worth of smiles. All up, I turned that $5 into about $30-$40 worth of purchases at full price. Fun! Mimi xxx

    ReplyDelete
  5. Very interested in learning how to can beans. Looking forward to your post.

    ReplyDelete
  6. I was able to get medium eggs for 99¢ a dozen. Took two trips with limits but got 5 dozen. Will use two and freeze the others.

    ReplyDelete
  7. I used to challenge myself to make our dinners for 4-5 cost $5 or less per meal. I love $5 challenges!
    Vicky

    ReplyDelete
  8. This week chicken leg quarters are .39 lb. I will grab a bag for freezer. I will fill up a new standing shelf with peanut butter for .89 jar! My youngest loves pb for lunch at school. Can't pass up these deals this week.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...