Featured Post

This is Why! part 3

  Parts 1 and 2 can be found here . Beginning with this entry and for the remainder of the series I’m going to be sharing with you so...

Saturday, February 14, 2015

Pantry Challenge #7 ... 2015


I know this is totally silly and at any other time in our lives, this would not be as an enjoyable task, but given our current financial situation, this was just plain fun … we got to go grocery shopping this week!!!!!  We had just a bit over $100 that we could spend and we bargain shopped and stretched that $100+ to the max.  Read on to see what we added to our pantry! 

My to-do list from last time:   

Can collards … Nope, didn’t get done!
Make turmeric capsules … this either!

In addition:
My husband brought in a bouquet of daffodils he cut from our yard this week. He does this for me every year … he knows I love daffodils I love that man!  When he brings in the daffodils we know spring is not far away.

Daffodils are not the only signs of spring at our house, my lemon balm, nettles, plantain and elderberry bushes are leafing out and coming up.

We used the last of a package of dental floss and instead of buying a new one I replaced it with one from my pantry.


I packaged up valentine treats for my grandchildren and put them in the mail this week.  I used part of our grocery money to mail the packages.  It’s important to us, even though we are far away from all our grandchildren, that we are an active influence in their lives.  Right now they are all under the age of 2 … such fun ages.  They don’t know us real well yet, in fact one of them we haven’t even met … yet, but we intend to be the best long distance grandmommie and granddaddy possible.  Have I mentioned that we love being grandparents!  We feel like the small amount of grocery money we spent on postage to mail these valentine treats to our grandchildren is well worth any sacrifice we might have to make … after all, we’re building relationships with our grandchildren … groceries can be replaced … good relationships with our grandchildren can’t!  The silly little things that we do for them now will hopefully help in building strong relationships with them as they grow up.  You will notice that none of these things cost very much money, we’re not trying to buy relationships with our grandchildren, we’re just trying to build them! 

We price matched a head of cabbage at Walmart.  Walmart’s price was $.58/lb while another local grocery store had it on sale for $.39/lb.



We found these M & M's on sale for $.25 each.  We purchased enough to use in the valentine treats we sent our grandchildren and in treats I gave to the children in the Sunday school class I teach each week.

I completed this little apron for the 3 year old twin girl that asked me to make one for her in this post.  I still have to make one for her twin brother … she specifically asked for an apron for her and her brother.   (I used materials I had on hand.)

I pulled a meatloaf that I had previously put together and frozen, out of the freezer to have for a meal one day.   It was a particularly busy day and being able to pull a freezer meal out of the freezer, thaw it, cook it and have it for dinner was so nice.

I earned enough Swagbucks for another $5 Amazon gift card this week.  This makes $25 in Amazon gift cards I’ve earned. 

We got up early one morning to go to Sam’s Club and upon entering the door we were offered muffins, coffee or fruit.  We each took a muffin (they were individually wrapped) and the greeter said I could have a banana too.  When we got home I put the muffins in a freezer bag and froze them (these kind of muffins are definitely not low-carb).  We’ll bring them out for a snack the next time the twins come for a visit.  What did I do with the banana … I brought it home too and cut it up into chunks.  I filled two snack baggies with enough banana chunks/slices to make a smoothie each and added them to a quart freezer bag.  Snacks and smoothie ingredients and we hadn’t even started ‘bargain’ shopping yet.

Here are the bargains we found at Sam’s Club that day ….



Chicken of the Sea Premium Shrimp Tempura from the refrigerator section.  Regular price ... between $8 - $10/box ... clearance price $.51/box.  The expiration date on each box was May, 2016.  We purchased 24 boxes.  These shrimp are breaded and since we’re eating low-carb after we cooked the shrimp we pulled the breading off.  It came off really easy and the shrimp stayed intact.



Jamba Organic Smoothies, Organic Strawberries Wild. Regular price, between $5 - $8 each …. clearance price $.51 per bag.  We purchased 12 bags.  This will make a lot of smoothies!

We also purchased bacon, sausage, milk, lemons, limes, hot dogs, hot dog chili, mushroom soup, cauliflower, peanut butter, pepperoni, frozen vegetables and onions.  We should be all set to go another month without buying any more groceries.

I found a spool of ribbon on clearance for $.10.  I also found two other spools for $.50 each. I purchased them, brought them home and added them to the gift wrapping part of my pantry.

Here’s my pantry to-d0 list for next week:
Since I didn’t get anything on my to-list done last week, I’ll just move them to this week …

Can collards
Make turmeric capsules

Now it’s your turn, what have you done to build up your pantry or live frugally?

  patsi
A Working Pantry

This post contains affiliate links.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...