Featured Post

If I Were Just Starting Out Building a Well-Stocked Pantry ...

I recently received a comment from a reader basically asking me where to start when building a well-stocked pantry.  Since I get this ques...

Wednesday, October 28, 2015

$5 or Less Pantry Challenge: October 29th, 2015

I was in the town where our Aldi’s store is located and since I’m watching for them to put their butter on their yearly sale, I popped in.  Well, the butter was still $3.19/lb … no, that is not a sale … so I didn’t purchase any.

But, what I did find was this …..




… banana’s on sale for $.22/lb. 

I purchased these, brought them home and got to work.  I peeled, cut up and froze enough to make 51 smoothies, made 12 banana nut muffins and still have several laying on the counter to ripen a bit more.

The total cost for the banana’s was $2.61 including taxes.  Pretty good return on my money don’t you think!

One more thing … I fed the compost bin with all those banana peelings!

What did you add to your pantry for $5 or Less this week?

 patsi

You can also follow A Working Pantry on Pinterest and on Facebook


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...