Sunday, August 14, 2016

The Ways of My Household: 8/14/2016

A reader asked me if I had been successful in my attempts to grow turmeric after reading this post. I told her I had and that I would share a picture along with how I preserved it so, that’s how we’re going to start this post off.

This is a picture of the turmeric I currently have growing.  It has been an experiment the last 2 years to see if I could succeed and I’m happy to say that I can.  Next year I plan to greatly increase the amount of turmeric I grow.

Hmmm … I can grow it, but how do I harvest it and what do I do with it once I get it harvested?  Good questions!  I dig it up in the fall, cull out the roots that are too small to do anything with and replant them immediately.  The rest of it gets brought in and thoroughly washed. (Want to know a secret, I wash it in the dishwasher without any kind of detergent or rinse aids … it does a wonderful job!)  Then I thinly slice it and dry it in my dehydrator which is similar to this one. (I do not peel it.) Next, it’s time to grind it up into powder using this little grinder.  It’s now ready for use in cooking and in filling the capsules I use to make the turmeric capsules I take daily.

Okay, on to my week …

Note:  My Vicky Challenge Savings are added in at the appropriate places.  

I harvested soapwort this week.  This is a new plant for me to grow.  I learned of soapwort while watching Wartime Farm last year and was able to locate seeds for planting through Amazon.  I used the instructions in the book Wartime Farm to make shampoo using what I harvested.  I followed the instructions closely and it did exactly what the book said it would do.  While I don’t plan on replacing our store bought shampoo with homemade soapwort shampoo, I must say that it is nice to have this bit of ‘tried and true’ knowledge to draw on should it be needed.  You can bet that next year I will be growing more soapwort!

I canned 9 more pints of banana pepper relish and added them to my pantry.  Saved $41.49   

Chickens laid 2 dozen eggs this week:  Saved $6

Cheryl has hit it out of the park again with this post titled Use This For That.”    Some of the things she shared I knew but some were new to me.  

Harvested and froze more okra for my pantry.  Saved $15

Earned $6 doing PineCone surveys.

I purchased enough plain ole #2 pencils (4 packages of 8 for $.47/package) during the back to school sales this week to last until the back to school sales next year. 
 
Added 18 cups of shredded cheddar cheese to the freezer part of my pantry.  We purchased a bulk bag at Sam’s Club a few weeks back and I’m just now getting around to dividing it up and freezing it.

I set out rose bushes I had rooted and grown from clippings.  Saved (price of 3 rose bushes)  $45

We are still saving seeds from tomatoes but this will be the last as our tomatoes are through for the year. Saved $10

I worked on cleaning out two of our raised beds this week getting them ready for fall planting.  Our summer garden is officially all done except for a few pepper plants and okra.  The excessive heat we had for such a long time really hurt it.

We had to run an errand into town one afternoon and stopped in at Food Lion because we had a coupon for a free loaf of bread.  We purchased the free loaf of bread; that is all we purchased, with a cost to us of zero.  We didn't even have to pay taxes.  When we got our receipt we also got another coupon for .... a free 4 lb bag of sugar.  I handed the bread to my husband and went back and got the free sugar, again we didn't even have to pay the taxes.  When I got the receipt for that I also got a coupon for a free can of vegetables or fruit.  You guessed it, I handed the bag of sugar to my husband and went back and got the free can of vegetables.  We walked out of Food Lion having spent not one cent but with $3.91 worth of grocery items. 

I vacuumed sealed the 4 lbs of free sugar just mentioned into quart jars and added them to my pantry.

Saved $183.02 using coupons, shopping sales and loss leaders for pantry and non-pantry related items.  

Added compost material to the compost bin. 

Yard work/gardening/landscaping (does not include mowing) (5 hour x $10 per hour for labor):  Saved $50

Not working a job outside my home savings $100.

Book(s) I’ve read this week …… I continue to read Wartime Farm and glean from it.   

Thus far this year my Vicky Challenge Savings  savings/earnings have been $10,247.25, add this week’s amount ($456.51) and I/we have saved $10,703.76.  

Now it’s your turn, what have you done to build up your pantry and live frugally this week?

Patsi
She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27

Have you read this series, This is Why! and this free e-book, Yes, You Can Have a Well-Stocked Pantry?  And don’t forget to check out the ‘Free Downloads’ page.  You’ll find some helpful pantry building stuff available for free!
If you are blessed by what you read here and would like to help financially support my writing, you can do that by making a small contribution by clicking on the donate button I would be very grateful!  

 https://www.paypalobjects.com/en_US/i/scr/pixel.gif 


Thank you for using my 
Amazon affiliate link when placing your Amazon orders.  I earn a small percentage that doesn't increase what you pay.

Disclaimer: Some of the links in this post are affiliate links.  This means that if you click on the link and place an order, etc I earn a small fee at no increased cost to you. Thank you for your support through these means.

6 comments:

  1. Growing turmeric is a great idea, I need to look into that. 80% of turmeric sold has a high lead content as it is mostly grown in India in high lead soil. Few manufacturers test and there have been several recalls.
    That is hilarious about the free products. We got a free turkey last Christmas and I cut it up and roasted the breast and made other meals out of the rest. I made a huge pot of soup and just ate the last bowl recently. I figured I got about 16 meals for two out of that turkey.
    I haven't posted for awhile, but my frugal story is that I recently retired. We were thinking about it and posted our lovely home that we had done so much work on for sale, as even if we could afford it I did not want the upkeep, high taxes and utilities. It sold the first day on the market. We bought a smaller home in a cheaper area with cash and the monthly upkeep will be less than one fourth. It is a fixer upper and is hard at first, but will be beautiful and I am at peace with my decision. It is also very quiet here. I am looking forward to the time for many frugal endeavors.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Gloria, it is so good to hear from you. I find that as I get older the upkeep issue becomes more and more important! Congratulations on the hard choices you made, sometimes the best thing for us means we have to make some difficult choices. I look forward to hearing from you more. You are a wealth of information on healthy eating!

      Delete
  2. There is a new show we found this weekend (I think on PBS) called Home Fires. Well its a new to us show, it started last year. Set in England at the beginning of when they got involved in war with Germany. Last week I added 15 jars of blueberry/strawberry "jelly" that didn't jell to my pantry. In fact I tried twice to make it jell. Now its syrup for ice cream or pancakes. I also canned ground beef and chicken and added 6 jars of apple butter. d

    ReplyDelete
  3. Fantastic, awesome, ridiculous amount of money saved! It's amazing what a person with the willingness and knowledge can save a family. I am so impressed.

    ReplyDelete
  4. I love the Wartime Farm series, as well as the Victorian Farm and Edwardian Farm. So many great ideas to glean from all of them!

    This past week I canned 10 pints of pineapple chunks from the 6 fresh pineapples I bought for $1.50 each. I used a can of pineapple juice diluted with 2 cups of water as the liquid. Earlier this summer, I bought a large jar of Sriracha Seasoning from Costco and used it to mix up Sriracha mayo instead of buying the more expensive "flavoured mayo" from the grocery store. Tasted great too!

    Finally, I was inspired by another blogger when she made corn husk angel dolls for Christmas gifts from husks she saved off of her fresh cobs. So I saved some from our last dozen and took them to work (I work at a pioneer village) to try making them there. The youth interpreters had a great time making them as well. I came home with 4 dolls/angels to give as gifts this Christmas and they didn't cost anything to make. One of our young volunteers has been making rag dolls and was inspired by the angel idea. She made some little cute rag doll angels that are perfect as Christmas ornaments. Now I want to try making those as well!

    ReplyDelete
  5. If you don't mind my asking this, why do you have to fill capsules with dried turmeric powder? What if you dissolve some of it in a glass of warm water and drink it? Hopefully this could save you a lot of time and also some money as you don't need to buy capsules.

    I used to grow turmeric for our use but not at the moment. I miss my beautiful turmeric plants very much. Looking forward to grow some when I get the opportunity to do so.

    Miss your facebook posts much more than I miss those plants. Thank you for all you shared with us, Patsi.
    Lots of love
    Millie

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...