Thursday, January 4, 2018

$5 Pantry Building Challenge: Week #1

Remember this challenge … I’m bringing it back …

How far can we make $5 or less stretch when it comes to building up our pantries?  It's our new weekly challenge!  

For us, this $5 is set apart from our regular weekly grocery budget and is specifically used for items to build up our pantries, not for that week’s groceries.  I use it for good deals I might come across, loss leaders or clearanced out food items.  I also use it for drug store coupon deals.

Sometimes, I might not find any good deals and if that happens I’ll just carry my $5 over to the next week and add it to the fund.

So many times I hear from others the reason for not having a well-stocked pantry is the cost. While it is a legitimate concern, a well-stocked pantry is not built overnight but little by little, step by step and the purpose of this challenge is to show others just how much you can add to a pantry with just $5 or less each week. 

You're invited to join me in this weekly challenge.


Here’s what I added this week …


... 5 jars of pasta sauce!   Each jar was $.88 making the total spent plus tax $4.49. That leaves $.51 which will be carried over to next week's amount.

Check out this topic related link ... 

If I Were Just Starting Out Building a Pantry

If you’ve found this post to be helpful please share it with others or PIN it.  Thank you!

patsi
She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27


Thank you for using my Amazon affiliate link when placing your Amazon orders.  I earn a small percentage that doesn't increase what you pay and it helps me keep my pantry well-stocked!

Disclaimer: Some of the links in this post may be affiliate links.  This means that if you click on the link and place an order, etc I earn a small fee at no increased cost to you. Thank you for your support through these means. 

39 comments:

  1. Awesome! Great job. I don;t know why but I NEVER find these deals. I wonder if it the area? I just don't know. Our grocery store do not have freebies and deals. And I really haven't looked that hard at Walmart. :/ I am going to definitely step up my game on this front this year! Good value!!!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Barbara, this is a staple at our Walmart and it's been $.88/jar for a long time. It's also the one we choose because it has less sugar in it than others. We take this basic sauce and add other spices, etc to make it what we want.

      Delete
    2. Thank you for your review of the product! I am always leery of trying something new until I hear a recommend from some else. Hearing that this brand of sauce is lower sugar makes it one worth trying.

      Delete
    3. Sue, it's just a basic sauce, but you can always 'doctor' it up! It's our 'store bought' pasta sauce of choice.

      Delete
    4. Thank you for sharing about the spaghetti sauce. Do you mind sharing the spices you like to add. I have been buying organic from Aldi's but this would be cheaper and I like the idea of less sugar. Nancy

      Delete
  2. I need to start building one too. Where to start

    ReplyDelete
    Replies
    1. Linda, I wrote this post a while back when someone asked me that question ... https://aworkingpantry.blogspot.com/2015/12/if-i-were-just-starting-out-building.html

      Maybe you can find something to get you started there.

      Delete
  3. That's a great find! I'm still looking for something for this week.

    ReplyDelete
    Replies
    1. MamaHen, you can always roll it over to next week!

      Delete
  4. I bought pasta sauce this week too!!! Great minds...

    ReplyDelete
  5. Great deal, Patsy! I am in an Uber Frugal Month challenge and eating out of our pantry - but I will join in with your pantry challenge next month!

    ReplyDelete
  6. I'm looking to expand my pantry considerably this year so I'm excited to see this challenge. Thanks for the help, Patsy!

    I saw, in yesterday's ads, that our Kroger affiliate (Dillons) was offering a digital coupon for Sat. only that was for .99 cent packs of shredded cheese. They're 8 oz. so that's $1.98 lb. That price was my price point for cheese in the early 90's. We're allowed 5 so I'll be getting those. Unfortunately, we have state taxes on food, but I'm going to let this dip a little into next week's $5.

    Amazingly, there is no WalMart convenient to me! My go-to pasta sauce is Hunt's for $1. I believe it's their garlic & cheese sauce that has no high fructose corn syrup. Like Patsy, we doctor it up. I always throw in a handful of spinach for the extra iron since we're regular blood donors & it's an easy way to add some healthy greens in winter.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Debby, if I had a Kroger close to me and they were running that kind of sale that's definitely where my $5 would go! You did good!!!!

      Delete
  7. I think I'm going to go for the cheese this week, too! That is such a great deal on it-$2/lb. On the rare occasions I can get it for this price, I just grab the 5 allowed and freeze them if I think I won't use them right away. They do, however, usually have a long pull date, and it doesn't take our family long to eat 5 packs of cheese! They have several kinds, so I usually get Mexican cheese, mozzarella, cheddar, etc.,--whichever ones I'm getting low on. This month, I'm working on moving things around in my pantry and finding those odd little items that are hiding behind things, and using them. But, I never stop adding fresh items.

    ReplyDelete
  8. Patsi,
    I just wanted to mention that for people who don't have a Walmart close to them that Walmart does ship and has free shipping over a certain threshold. Besides perishable items like dairy and fresh veggies it could be worth ordering and having it shipped to your house. People do this with Amazon Prime so it wouldn't be much different really.
    XOXO
    Vicky

    ReplyDelete
    Replies
    1. That's a good point Vicky! Thanks for sharing!

      Delete
  9. Dear Patsy,
    It's amazing how little things add up here and there. Thanks for the tip on the Wal-Mart sauce. The stuff we get is more than double that price and I end up doctoring it anyway. I will check out the Wal-Mart brand next time. Stay warm!
    Love, Kelsey

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kelsey, yes, indeed, little things add up! By taking a basic sauce and doctoring it up we can use it for several different things and that helps cut down on the cost of buying a different sauce for different dishes.

      Delete
  10. That is a good staple. Although I make my own sauce, this is a great starter for soups and hot dishes.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Out My Window, so glad you can make your own sauce, homemade is the best!

      Delete
  11. Patsy, I absolutely love this pantry stock up challenge. So glad you are doing this again. It is so easy to do and doesn't cost much either. I always love to read about what you and others were able to find with their $5. It always inspires me on ideas for what to add to my pantry.

    I haven't been to my regular grocery store yet this week, but just went to Costco for a few things. I was able to buy a huge box of Raisin Bran for $4.99, so I'll count that as my $5 stock up buy this week.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Rhonda, a huge box of Raisin Bran for $4.99, that's a pretty good price! Thank you for your sweet words of encouragement!

      Delete
  12. This challenge intrigues me.
    Laura of Harvest Lane Cottage

    ReplyDelete
    Replies
    1. Laura, it is really simple and easy to do and with a little planning can signficantly add to our pantries.

      Delete
  13. We are having a no spend month, but I'll join in next month. Our pantry will be a bit depleted by then,so we'll need to restock and this will help.

    ReplyDelete
  14. What a great buy! I'm guessing these were on special because this same size/brand at our Walmart is $1.50 each!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Karla, this has been the same price for over a year at our local Walmart.

      Delete
  15. Even Walmart's in the same town can have different pricing. That happens in most store chains. In the poorer areas the prices are lower. In the ares where the homes are big and new they are higher. We had neighbors who worked at two different stores of the same grocery chain and they told us which are the highest and lowest. The lowest here was in an area where the population was retired and had lived for years in the same houses. If you shop at two different Walmarts or other stores you might want to prices check the top items you usually buy. We even noticed at times different prices at different Costco stores on some basic foods on the same day. Usually an employee that has worked a store for a while can tell you if their grocery store rates high or lower on prices. Sarah

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sarah, that's a good tip to know. I had not realized that but now that you mention it, that does explain the differences in prices we have noticed.

      Delete
  16. Wow, sometimes your shopping quantity for cost baffles me, then I have to remind myself that your country and my country economies are totally different. Hahaha
    I love the Challenge Patsy! I will increase my outlay though to $20 to get any benefit.
    $5 would give me 1 maybe 2 jars of pasta sauce depending on which brand I bought and being a 6 person family I would like to add the quantity you added.
    I am so grateful to you for sharing your skills, wisdom and knowledge on having a well stocked pantry. I have tried 2 times already, without success and am giving it another go as I am confident that the blocks are removed. Again thankyou and I look forward to reading more. xx

    ReplyDelete
    Replies
    1. Rhiannon, I wish you much success on building up your pantry. I hope your wages are comparable with your food prices. Our wages would not support those kind of prices!

      Delete
    2. aaww thankyou so much Patsy for your wishes :) . There are times when our wages are not comparable with our food prices, which is when having a bit extra food in the pantry and having a menu plan based on the food we have has been such a blessing.

      Delete
    3. Rhiannon, and that's just one of the many blessings of having a well-stocked pantry!

      Delete
  17. Evertime we are in Aldi we do a quick check. Many times the price of meat or produce or other things are reduced but still sitting on the shelf. This year after Christmas they had box stuffing mix for 25c and other products reduced too. They had it reduced for a week then back to regular price. Many times we have gone to Aldi and an unannounced announcement at the door alerted you to a fabulous sale on their meat of the week. Evidentially they had too much to sell by the sell by date. The meats are always days from their selling date and Cheap! Check that you get the reduced price at the check out line. Only one time we didn't and had to tell them but check. Sarah

    ReplyDelete
    Replies
    1. Our Aldi's does the same thing with the meat. We always scour the shelves for deals when we go for the unannounced deals! It doesn't hurt to look!!!

      Delete
  18. Hi! headed to the grocery store today and will look for opportunities to start this challenge. As it stands, I do need spaghetti sauce- so I hope to find a deal on that today!

    ReplyDelete
  19. I was able to buy 5, 5 pound bags of flour for $.99/bag :) I'll be wrapping those up and putting them away!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jenn, that's a really good deal! Don't forget to pop them in the freezer for a few days to kill off all the possible insect eggs before you wrap and put them away.

      Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...