Thursday, April 5, 2018

My $5 or Less Pantry Building Challenge: 4/5/2018

I had $6.05 rolled over from week before last.  Last week I didn't do a $5 or Less Building Challenge so I added that $5 allotment to the week before rollover which gave me $11.05.  Then I added this week's $5 allotment to that total which gave me $16.05 to work with this week.

Here's what I added to my pantry this week ...


These 8 cans of Simply Campbell's chicken noodle were on clearance at Sam's Club for $4.91.  Regular price was $9.88.

$16.05 - $4.91 = $11.14 which will be rolled over to next week's total.

What about you, how did you do with your $5 pantry building challenge this week?



Come follow A Working Pantry on Facebook HERE.

You can also follow me ... on Pinterest!

Check out my little cottage industry:  Pillowcases by Patsi

patsi
She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27
If you are blessed by what you read here and would like to help financially support my writing, you can do that by making a small contribution by clicking on the donate button. I would be very grateful! 
 
 Thank you for using my Amazon affiliate link when placing your Amazon orders.  I earn a small percentage that doesn't increase what you pay and it helps me keep my pantry well-stocked! 
Disclaimer: Some of the links in this post may be affiliate links.  This means that if you click on the link and place an order, etc I earn a small fee at no increased cost to you. Thank you for your support through these means.



11 comments:

  1. I just bought 5 jars of Prego for 99 cents each! That is a staple for us, so I’m always ready to buy it for that price!

    ReplyDelete
    Replies
    1. gardenpat, that is a good price for Prego! You did good!

      Delete
  2. Dear Patsy,
    We both bought soup! Our grocery store brand had cans of cream of ___ soup and tomato soup for .50 each (reg .88 and $1.25). Their brand has no msg or artificial flavors. I bought 10 cans and came out to $5 even, as we don't have tax on our food here.
    I had a bit of a rough month in March but I am happy to be back at it again, with April giving me the fresh start I needed. Looking forward to taking up the challenge again.
    Love, Kelsey

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kelsey, March was a tough month for us to and we are starting back at the beginning this month, but that's okay, we managed to get through it a little worse for the wear ... which is wonderful! There are going to be times like that and we just have to do the best we can. Let's hear it for 'on sale' soups!!!

      Delete
  3. Hi Patsy and everyone :), great to see you are all adding to your pantries as you find some specials it all counts and builds pantries up little by little.

    I have added another $13.03 to my pantry budget from sales of seeds from our gardens now bringing us to -$93.31 from -$287.71 in February from our large pantry stock up. With the addition of our $80 pantry budget on the 17th of April we will be very close to positive territory again.

    Without spending any money from our pantry budget I added to our pantry by -
    - Picking 5 1/2 bunches of silver beet picked from the gardens which we blanched and froze making 11 more meals of silver beet for our freezer and us.
    - Picked a lot of French lavender from the gardens which we have hung to dry for household stocks and some to sell on the internet too.

    Have a wonderful week everyone and hope you find some bargains this coming week to stock your pantries.

    Sewingcreations15.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sewingcreations15, it's the little things that add up, isn't it? Doesn't French lavender smell good!!!!

      Delete
  4. Great job Patsy! You are such an encouragement to so many of us. I have been off the pantry building for March-seems like I have just been getting by this month-so many different things going on. April is looing crazy too! In May I hope to be able to jump back in to the $5 challenge.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Wendy, March was crazy for us too!!! We just do the best we can, don't we???

      Delete
  5. I bought three 28 ounce cans of petite diced tomatoes for a total of $2 with sales and coupons. I like to get the petite diced since hubby does not like big chunks of tomatoes. I finished up March with $102 of grocery money leftover which I rolled forward.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lana, don't you just love it when you have left over grocery money at the end of the month!!! You really got a good deal on the tomatoes!

      Delete
  6. Today, I bought a 6lb bag of "imperfect" apples for just under $4. We were out of fresh fruit. The apples will stay fresh in the fridge for quite a while, and are prefect to use in bagged lunches. If they do start to go bad before we consume them all, I can use them up in baked goods or make applesauce.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...