Featured Post

This is Why! part 6

Previous entries can be found HERE . Thus far we’ve talked about how I use leftovers to help stock my pantry, how I shop to fill my...

Sunday, March 8, 2015

Pantry Challenge #10 ... 2015


Signs of spring are popping up everywhere and I am so glad.  I am ready for spring and warmer weather!

I’ve been busy restocking my pantry this week … here’s what I got done!


My to-do list from last time:   

Divide and freeze the bulk bag of mozzarella cheese we purchased last week.  Done!  I added 20 (1 cup size) packages to the freezer part of my pantry!

Make Turmeric capsules.  Done!  I made 120 capsules.

Check the local sale ads for bargains.  Done!  I combined sales and coupons and added dishwashing liquid ($.74/bottle), sharpie markers ($.49 each), bubble mailers ($.49 each) and peanut butter (2 for $4) to my pantry!  It feels so good to be building up my pantry again after 3 months of living almost exclusively from it and not being able to add to it!


In addition:

I ordered protein powder using the Amazon gift cards I earned through Swagbucks in February.  This size container will last me about 6 months.

I clipped and printed off coupons for items on my shopping list.

We were asked to take someone to the airport in a neighboring town one day and after we dropped them off we headed to Sam’s Club to see if we could find any ‘clearance’ items.  We found 10lb boxes of Quaker oats for $5.01, regular price … $8.48 (I’ll vacuum seal them into quart jars).  We also found 2 bottle packages of 46 oz bottles of organic vegetable juice for $.91 a two pack.


I knew we wouldn’t drink the juice as a beverage so I stood there and thought about it for a minute and then I knew what I could do with them so I purchased several bottles.  What did I do with them … I made vegetable broth and canned 34 pints.    I’ll use it for soups, stews, casseroles, etc.   Thirty-four pints of organic vegetable broth for $4.55 plus tax.  I'll take it!  Sometimes you just have to think outside the box!





We found strawberries on sale at Aldi’s for $.99/package and bought 16 packages (2 flats).  I brought them home, washed them up, flash froze them and packaged them into snack baggies.  I then put the snack baggies in quart freezer bags and added them to the freezer portion of my pantry.  I added 44 snack baggies of strawberries to the freezer which I’ll use for smoothies.



Here’s my pantry to-d0 list for next week:

Vacuum seal the oats we purchased on clearance in quart jars
Vacuum seal cream cheese and freeze
Scour grocery store and drug store ads for bargains and shop accordingly

Now it’s your turn, what have you done to build up your pantry or live frugally 

 patsi
This post contains affiliate links.


19 comments:

  1. Wow, would have never guessed that, lol. Great thinking though. :)

    ReplyDelete
  2. Awesome thinking outside the box! Glad you got on the Bing. Don't forget to install the app on your phone and do 20 searches there for 10 more points a day! Also don't forget to click on the daily point search. And on Tuesdays they have a trivia question for even more points.

    ReplyDelete
  3. I have a question about your turmeric capsules. Have you noticed any appreciable difference in your health since starting taking them? I was curious and looked it up and it looks like it might be something I want to add to our routine.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Cindy B, I can tell a difference in my mobility when I don't take it. I hope this helps. Good question!

      Delete
  4. Patsy we are changing seasons too and I love it. We have just come into autumn its my favourite. I love going over to soups and stews etc.
    I would never have guessed your bargain either. Darn it I had several guesses!
    The strawberries are wonderful! So healthy and useful too.
    I had a good week. Now with this new week I am planning my goals. This helps me get more done for sure.
    Each week my gaols cover building up our home and building up our pantry. Looking back over what we did achieve is so good and encouraging. it all adds up! To see how I saved last week anyone can see my lis on my blog here http://thebluebirdsarenesting.blogspot.com.au/2015/03/feather-your-nest-friday-6th-march-2015.html and to see how I did on my pantry and preparedness challenge try here http://thebluebirdsarenesting.blogspot.com.au/2015/03/pantries-and-preparedness-progress.html
    I am just a beginner. But I want to encourage anyone that with blogs like A working Pantry and some friendship and fellowship all the information and encouragement and support is there. Then just do something each week and it is amazing how far you get! And its fun. I am enjoying it so much. Also I am spending money carefully and wisely. This week I hope to add some first aid items to my kit, some specials that are useful to my cellar and some winter medicines to the medicine cupboard. Its a good challenge to be doing. Have a wonderful week.xxx

    ReplyDelete
    Replies
    1. I love your blog Annabel and learn something from it every time I visit! Thanks for commenting and for the encouragement!

      Delete
  5. I didn't know you could freeze cream cheese. How does it taste after being frozen?

    Betty

    ReplyDelete
    Replies
    1. There might be a slight difference in taste but we haven't been able to tell much difference. Good question!

      Delete
  6. I made 7 jars of raspberry jam using raspberries I grew and froze until I had enough. I also made lots of muffins for the freezer. Froze leftovers from dinner into single portions for future free meals.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Wendy, that's a smart idea to freeze the small amounts, in your case raspberries, until you have enough to do what you want to with! Sometimes we forget that we can do that! Great comment!

      Delete
  7. Good morning Patsy! Does the texture of the cream cheese change after you freeze it?

    ReplyDelete
  8. Great shopping again Patsy! I have been working on lots of paperwork and phone calls since someone stole my identity and it is hard to get to actually speak to someone and not a recording! Setbacks can be so frustrating! On the positive side though we purchased 20 pounds of ground beef on sale, ate a lot of leftovers so they would not go to waste and the dried beans I tested sprouted! So what is left I am going to plant in my garden and increase my dried bean storage. Next I am going to try celery seed and see if those grow or not? Every Sunday we take our recycling to the city recycling dumpsters and this week I seen Kellogg's boxes so I took the codes off of them and not only got Kellogg's points, but 3 free kids books! They had free book codes, I was very excited, when they come they will go in my gift trunk and they were free! I also got coke points and a few coupons. We went through some things and got rid of more stuff yay! I got a flat of tomato seeds started and will continue with starting more seeds this week. When I get paid for babysitting the store has butter for $1.88 so I hope to go and stock up on butter since I only have a few left. Once again thank you for your posts I look forward to them every week and read them over and over!
    Vicky

    ReplyDelete
    Replies
    1. You got a lot accomplished this week!!!! YEAH!!!!!!

      Delete
  9. I found bags of 20. Lbs of potatoes for $4. That is 10 lbs more for the same price. So I bought 160 lbs. With my large family this will be included in several meals over two weeks and if I can get more I will can them.

    ReplyDelete
    Replies
    1. That's the best price for potatoes I think I heard of in a long time! I would have bought lots of them too!

      Delete
  10. Hi Patsy; I did a lot this week. I went to Buehlers, our local grocery store, they were offering 5 packs of meat for $25.00 plus a 6th pack for free. We feed 4 adults and one 6 year old and a baby. I bought 12 packs of meat. 4 ground meat, 1 stew meat (which I will make 2 meals out of), 2 center cut pork chops (have to use 2 packs for a meal), 1 bean and cheese 8 pack of burritos for snacks, 1 ham slices pack, we will have breakfast for dinner, 1 chopped steak, and 2 packs of steaks, everyone needs a special treat now and again. They also had butter on sale for $1.89 so I bought 6. And greek yougart, which is good for my diabetes. Luckily no one else in the house likes greek yougart, yea! They were 10 for $10.00, but I bought only 5. Today I plan on putting some spring decorations around the house. Hugs, Nana

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...