Featured Post

If I Were Just Starting Out Building a Well-Stocked Pantry ...

I recently received a comment from a reader basically asking me where to start when building a well-stocked pantry.  Since I get this ques...

Thursday, July 30, 2015

$5 or Less Pantry Building Challenge: July 30th, 2015

How did you do with our $5 or less pantry building challenge this week?

Here’s what I added to my pantry for less than $5 …


... a 10 lb bag of long grain white rice for $4.44.

It will go in the freezer for a few days to get rid of any insect eggs that could hatch out later, and then I'll vacuum seal it in jars.

Now, it’s your turn, what did you add to your pantry last week for $5 or less?

Update:  Make sure you read the comments, there's some great $5 or Less examples being shared!



You can also follow me on Pinterest and on Facebook

16 comments:

  1. My friend and I bought 5 heads of cabbage and made 23 pints of sauerkraut, average cost $.17 a jar, we had jars and salt already. It is sitting on a tray fermenting away!

    ReplyDelete
  2. I love homemade sauerkraut and $.17 a jar is a great price!

    ReplyDelete
  3. I bought 5 pounds of peaches on sale for 99 cents a pound and made 21 half pints of jam. Had the sugar, pectin, and jars in the pantry. Donna

    ReplyDelete
  4. I bought a bottle of olive oil on sale for $2.49 regular $6.99. It was the last bottle. and a box of tea on sale for $2.99. went over my $5 but I had a little left over from last week so it balanced out. I keep any left over money from my $5 in a change purse just for my $5 challenge

    Sue

    ReplyDelete
    Replies
    1. You didn't go over much and the balance you carried over from last week covered it! That's a good idea to carry over the balance from week to week.

      Delete
  5. My husband is a big fan of white rice and we have a stockpile of it. But since we now mostly eat THM style, I had considered getting rid of all that white rice. But after reading about your husbands illness, I will be keeping that white rice. It's got to have a very long shelf life, doesn't it?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Rhonda, We too had quite a bit of white rice when we went low-carb and gifted to other families. You can bet I will be building my pantry back up in this area again to keep on hand for medicinal purposes ... and yes, it will keep a very long time if properly stored.

      Delete
  6. I bought five jars of peanut butter for $0.99 a jar.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Wendi, that is a great price for peanut butter!!!

      Delete
  7. I was able to get 8 cans of tuna for 59¢ each - for a total of $4.72. One can of tuna will feed both DH and me for an entire meal if we put it over salad or make tuna casserole.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nancy, my husband and I can make a meal out of one can of tuna too! We like tuna salad and tuna casserole. That's a good price on tuna!

      Delete
  8. I got out and stocked up on shampoo and body wash. For five dollars I bought two large bottles of shampoo and two bottles of shower gel. Buy one get one for each item. Shampoo was five dollars a bottle while the wash was two. The store had a special if you bought six dollars or more of this brand they gave you two dollars off! I hit my five dollar goal and filled up my bathroom closet.

    ReplyDelete
  9. Today I found a great deal on a well know soup so I bought 3 cans of cream of chicken soup and 3 cans of cream of mushroom soup for 3 cans for $2.00 so I still have $1.00 for next weeks trip. I asked the store manager why so low and he said some one had ordered more than they could use. I checked the dates and all had well over a year or better before expiring.Next week I need to buy white rice.

    ReplyDelete
    Replies
    1. That's a good deal tealady, and you even have money left to add to next week's purchase!

      Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...