Featured Post

This is Why! part 6

Previous entries can be found HERE . Thus far we’ve talked about how I use leftovers to help stock my pantry, how I shop to fill my...

Wednesday, September 23, 2015

$5 or Less Pantry Building Challenge: September 23rd, 2015

How did you do with our $5 or less pantry building challenge this week?

Here’s what I added to my pantry for less than $5 …


CVS has V05 shampoo and conditioner on sale for $.77/bottle so I purchased 5 bottles of shampoo and one bottle of conditioner for $4.62 plus taxes.  This will be enough shampoo to last us for several months and I'll use the conditioner to make fabric softener.

What did you add to your pantry this week for $5 or Less?

patsi



You can also follow A Working Pantry on Pinterest and on Facebook

17 comments:

  1. Good job Patsy! Our family of five goes through a lot of shampoo and conditioner.

    ReplyDelete
  2. I added 6 quarts of canned sweet potatoes that we raised. Hoping to can more next week.

    Sue

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sweet potato harvest will be starting in our area soon and I plan to can some as well.

      Delete
  3. Our local Piggly Wiggly had pork steaks on sale so I bought a package of 6 divided them into 3 packs for 3 future meals. I think I'm going back for more, I almost always use coupons and what ever I save I put away for big sales.We had our local county fair a few weeks ago so all the meat sold is then sold locally.Our Pig store is here in Sheboygan,WI is the main head quarters so they give the stores here most of the meat. Great deals here. We cleaned out our chest freezer this summer just for this.So I will be going over my $5.00 limit in the next few weeks'

    ReplyDelete
    Replies
    1. Tealady, you are blessed to have those options nearby!

      Delete
  4. Oh my, I saw this same product at Walmart for about the same price, but I only bought one, thinking that my husband or I might not like the shampoo. It is an incredible price. I might have to go back for more.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Joy, our Walmart's price for this item is much more than $.77/bottle. We like it just fine!

      Delete
  5. I added cans of diced tomatoes with seasonings already in them. They were on sale for .40/can. Canned beans were the same price. I bought a case of each. Tuna was .50/can. I bought 12 cans to add to my pantry. I don't usually buy paper towels but I couldn't pass up 8 rolls for 2.99. They are in the emergency pantry

    ReplyDelete
    Replies
    1. Those are some good prices, I would have stocked up too, Mom at home!

      Delete
  6. Today I combined coupon and sale to buy 8 packages of processed cheese slices (24 slices/pack) for $1.25/pack. Yes, this is more than 5 dollars, but I used all the coupons I had for this great price. I have frozen all the packages so that we can pull them out as needed all winter for grilled cheese sandwiches!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Rhonda, are the cheese slices individually wrapped? That's a good price!

      Delete
    2. Yes, they are. I have a lot of cheese slices in my freezer right now (more than the 8 packages I just bought). I had bought some packs of cheese slices earlier in the year that had coupons in it, including one that was buy 2 cheese slice packages and get $1.50 off. The cheese slices this summer kept going on sale for $1.97 a package (for BBQ season). So basically with sale and coupon, the cheese slices were about $1.25/pack, plus I kept getting more packages with the coupons in them. They do freeze well, as I've already tried this with success. So now my stash should be good for the winter, when they don't often go on sale.

      Delete
    3. Oh, I also bought a huge 10lb bag of fresh carrots on sale for $1.97 (fall harvest time). I am now working on blanching and freezing most of them, so they don't go bad before we use them all.

      Delete
  7. What a great find Patsy! That shampoo smells so nice! My bargain for under $5 was about $15 worth of fruit and veg from the clearance trolley for $2.50 that I immediately trimmed, blanched and froze PLUS 6 loaves of gluten free bread, which is usually $7 a loaf, for .25c each! I couldn't believe my luck! Happy me :) Mimi xxx

    ReplyDelete
    Replies
    1. Oh my Mimi! What a find and you didn't waste any time in getting it preserved either!!!! Smart Woman!!!!

      Delete
    2. Mimi they are the most awesome prices! Good work! I'm kind of jealous! But happy for you! Xxx

      Delete
  8. Wonderful work for $5 Patsy. Amazing. I find it quite exciting to see what we can all, do for such a small amount. Mine was rice and pasta on special.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...