Friday, January 12, 2018

$5 Pantry Building Challenge: Week # 2

Last week I had $.51 left from my $5 pantry building allotment.  I rolled that $.51 over into this week which gave me $5.51 available to spend this week.  

Here's what I purchased ...


Our local Food Lion store had Kraft 'three cheese' mac and cheese on sale 5 or $5.  We don't eat mac and cheese very often, about the only time is when the twins are over for a visit. When the twins were here over the holidays we went through the few boxes of mac and cheese that we had in our pantry so when I saw this sale, I decided to replace the ones we had used. 

Total cost $5.10 which left me with $.41 to roll over and add to next week's allotment!

What about you, how did you do with your $5 pantry building challenge this week?

 A Working Pantry is now on Instagram.  Come follow me there!

Come follow A Working Pantry on Facebook HERE.


You can also follow me ... on Pinterest!

patsi
She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27


Thank you for using my Amazon affiliate link when placing your Amazon orders.  I earn a small percentage that doesn't increase what you pay and it helps me keep my pantry well-stocked!

Disclaimer: Some of the links in this post may be affiliate links.  This means that if you click on the link and place an order, etc I earn a small fee at no increased cost to you. Thank you for your support through these means. 

15 comments:

  1. I got four cans of Hormel Chili for $4.40. I have teens and it is nice to have those to pull out when the hunger strikes :) I am trying to keep them hidden in the back of the pantry as long as I can though :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. MamaHen, LOL, I remember those days of hungry teens!!! Good luck on keeping them hidden!

      Delete
  2. I love this challenge! My stock up this week was Alfredo sauce. It was on sale for $1.49 but if you bought 6 it was .99 a jar. My kids love this and I stock up on it when it is really cheap but I have never seen it for .99 before!

    ReplyDelete
  3. I usually wait to buy KD until they have a 12 pack on sale for around $6, making the cost per box around $0.50. Great staple to have in the pantry, though!

    This week I was able to buy some great stock up items. First of all, I found 750g/28oz bags of dry black beans for $0.50/bag, so I bought the only 2 that were left. I also bought a clearance bag with 3 cucumbers in it for $1 and a clearance bag of 7 fresh lemons for $1. I plan on drying the lemon peel to add to my pantry for future baking and of course squeezing the lemon juice to use as well. That totals $3 so far for my pantry restock. However, I also found smoked cooked hams on clearance for $4/800g, which is an amazing price (on sale they are usually around $6-7/800g around here), so I bought 3 hams. Hubby cut the hams up into ham steaks and shaved luncheon meat, which we added to our freezer for future meals. That puts me well over the $5 stock up challenge, but worth every penny!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Rhonda, I would have done the same thing!!! You did some really smart shopping, way to go!

      Delete
  4. My husband loves Kraft mac n cheese. It is always good to have some in the pantry. A little more than $5 but we picked up 24 cans of soup for $7 this week. With al this cold weather it is good to have on hand.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lana, you did good on the soup!!! Way to go!

      Delete
  5. I did choose to buy cheese last Saturday, for 99c/8 oz package, and I got the 5 allowed. I also got a case (12) of olives at 79c/can. Because I didn't need many "regular" groceries, I was able to stock up when I saw that great deal. Now, I need to check my Fred Meyer ad and see what the Friday Freebie is today, and if they have any great deals this week. They've been doing a digital download that is only good on Saturday the past few weeks. I know they want us in the store every day if we will go:) and that works to my advantage if I can stay focused:)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Becky, that's the beauty of keeping a well-stocked pantry. You can take advantage of the sales when they come along and stock up! Good job!

      Delete
  6. The only item that I could justify buying for the pantry last week was two 1kg jars of Kraft peanut butter on for $2.88 each. These would normally sell for at least $4.98 each and I've seen it as high as $7.98 in some stores. I already had some in stock so only two were needed. After doing a pantry inventory last week I've got a pretty good idea of what to look for over the next few months. I've had a look through this week's flyers and nothing is leaping out at me but I'll have a look through 1 or 2 stores over the next few days to see if there is anything in-house that might be worthwhile buying.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Margie, you've done your homework and by doing so, you're prepared for some wise and prudent shopping! Good job!

      Delete
  7. I didnt really get anything that could be put away in the pantry but I did get a good deal. I got 5 large R2E2 Mangoes for $5 on Thursday. I ate the last one for brekkie this morning. This was a roadside stall.

    ReplyDelete
  8. I had ran out of coles brand organic diced tin tomatoes, which I use alot of in cooking, so I used my $20 pantry building budget and got 18 420g tins at $1.10 each. Very happy as that is the most I have bought in one hit. woohoo so look forward to hearing everyones great deals next week :)

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...