Saturday, February 3, 2018

My $5 or Less Pantry Building Challenge: Week #5

I started off this week with $5.96 rolled over from last week. I added this week's $5 allotment to last week's rollover amount and I had $10.96 to use to stock up my pantry this week.  

Here's what I purchased ...


...this pantry pack of elbow macaroni for $5.68 including taxes. 

We don't use much pasta but there are times when a recipe will call for it so I like to keep it on hand.  I used the last of what we had last week, so it was time to restock.  

This pantry pack will last us several months while filling a hole in our pantry.  If I had had coupons and lived near a store that occassionally ran sales on pasta, I could have done alot better and mostly likely have gotten the same amount for free or close to it ... but I don't.  We have to work with what we've got in the areas where we live and that's what I did. 

The $5.28 remaining will be rolled over into next week's total.

What about you, how did you do with your $5 pantry building challenge this week?

 A Working Pantry is now on Instagram.  Come follow me there!


Come follow A Working Pantry on Facebook HERE.

You can also follow me ... on Pinterest!

patsi
She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27


Thank you for using my Amazon affiliate link when placing your Amazon orders.  I earn a small percentage that doesn't increase what you pay and it helps me keep my pantry well-stocked!

Disclaimer: Some of the links in this post may be affiliate links.  This means that if you click on the link and place an order, etc I earn a small fee at no increased cost to you. Thank you for your support through these means. 

25 comments:

  1. Pasta can be useful for so many dishes. I usually add a little to my vegetable-beef soup to bulk it up a little.

    I found cream soups at ALDI for .49 so I bought 8 to stock the pantry.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Wendy, that's a great price for cream soups!!! A little pasta in vegetable beef soup is good, I agree!

      Delete
  2. 6 lbs fo $6 isn't bad to me. we don't get that on a BOGO around here. I swear, I am moving, lol. Our grocery prices are so high. I wonder if it is because of the retirees? You would think they would want to keep prices lower, but they don't. Oh well...

    ReplyDelete
    Replies
    1. Barbara, we just do the best we can with what we've got to work with, don't we?

      Delete
    2. You must be in Florida! When we visit my parents there we are quite shocked by the prices.

      Delete
  3. Elbow macaroni is always a great staple to keep on hand. When I pack for the lake house I always just add a box so that I have it for whatever I may decide to cook there.

    We had a great week for freebies here and some great sales. We have a lot of grocery choices and competition here so it is easy for us to save without much effort. Eggs were 24 cents aa dozen this week so we bought 6 dozen but I am not counting that.

    Freebies-
    1 dozen Krispy Kreme doughnuts-these went in the freezer for taking out in twos for treats
    2 free fajita seasoning packets
    1 free KIND bar
    1 free soft cream cheese

    for $5.88 we bought-
    Hellman's mayo .95
    2 jars salsa for .45 each
    1 pound linguine for .25
    2 pound bag of chicken breader, good stuff, .99 after a $2 coupon
    2 cans of Baker's Joy spray for 2.79 from the clearance at Publix-this will last the year

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lana, you got some really good deals ... you go girl! Eggs ... $.24/dozen ... unheard of in this area!!!!

      Delete
  4. I bought 2 lbs of spaghetti noodles and 2 jars of sauce, coming to a little over $5. Now I have one more dinner put away.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Tami, that's how we do it isn't it!!!! One meal or item at a time!!!

      Delete
  5. I found pancake syrup on clearance for $0.69/bottle, so I bought 3 for the pantry. They were short dated, but I don't think pancake syrup goes bad. I also bought a bag of celery pieces/leaves and lettuce leaves for $1/bag, which will be used to feed our Guinea Pig. Some of the celery pieces are not edible for the Guinea pig, so I will throw those into the freezer to use when I make poultry stock from leftover poultry carcasses. That's $4.34 including tax.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Rhonda, that's a great idea to add the not edible celery pieces to the freezer for later use when you make poultry stock. Great thinking!

      Delete
    2. I keep a bag in the freezer that I add carrot peelings, onion skins, celery cores, and other veggie scraps to use for making stock. It's a very frugal way of adding nutrition to the stock.

      Delete
  6. Hi Patsy and we have been building our pantry for some time and are about to redo our budget today due to price rises on most things here so we will put in a category for pantry building as well.

    We are going to go with $20 a fortnight or $10 per week and go shopping 6 weekly. Our next shop is on the 20th of February.

    Sewingcreations15.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sewingcreations15, glad to have you join us! I look forward to seeing what you can add to your pantry through your budgeted amount.

      Delete
  7. We have lots of pasta in our pantry, good for so many things. I didn't do any shopping this week but did manage last weekend to add 21 quarts of spaghetti sauce, 2 quarts of homemade bread crumbs and 5 cups of homemade brown sugar to our pantry.
    Hugs, Sandy

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sandy, you deserved a week off from shopping. All that good food you added to your pantry. Can you share how you make your brown sugar?

      Delete
    2. White sugar and Molasses. I usually take 5 cups of white sugar and put into the bowl of my Kitchen Aid with the whisk attachment and add 1-2 tablespoons of molasses at a time until I get the flavor I want. It tends to get very fluffy and climbs the sides of the bowl. Just store in an air tight container or vacuum seal in jars.

      Delete
  8. Patsi,
    Due to a lack of transportation lately I haven't been out much, but I used some of my $5 a week pantry money and purchased 3 cans of sweetened condensed milk to add to the pantry and still have quite a bit left that I haven't used. The prices of things are going up here so I am very thankful for the pantry that I have. Sweetened condensed milk is good to have on hand because besides baking it is great for coffee or tea if you have no milk and sugar. Not exactly the same, but works in a pinch.
    XOXO
    Vicky

    ReplyDelete
    Replies
    1. Vicky, I'm sorry you're in a season of 'lack of transportation.' Maybe it won't last too long. Thanks for the reminder on the sweetened condensed milk, I need to check my supply on that. It's one of those things we don't use very much of but like you said, in a pinch it can be used for more than just baking. The prices around here are going up too and like you I am thankful for the pantry that I have.

      Delete
    2. Hi Vicky and Patsy :) .

      I thought I would pass on a recipe on how to make sweetened condensed milk from items in your pantry as here in Australia anyway it is getting so expensive to buy. Like Patsy it is not something we stock a great deal of as we rarely use it so we make it as we need it.

      This recipe is attributed to a book called "I can't believe it's food storage" by Crystal Godfrey. It is an amazing book and has lots of white sauce and other recipes in it and I would highly recommend this as a recipe book to own.

      Sweetened condensed milk recipe (makes a 14oz or 396g can) -

      1/2 cup of hot water.
      1 cup of non -instant dry powdered milk (we use instant powdered milk and it works just fine)
      1 cup sugar.
      1 Tablespoon of butter.

      Combine ingredients and mix thoroughly in the blender. Use immediately or store in the refrigerator or freezer. It thickens as it cools and it tastes exactly the same as shop bought.

      Use in any recipe that calls for sweetened condensed milk.

      Sewingcreations15.

      Delete
    3. Thank you Sewingcreations15!

      Delete
    4. Most welcome Patsy and hope it helps Vicky too as it is good to know how to make it if you can't get to the stores as well.

      Sewingcreations15

      Delete
  9. I bought an extra container of laundry soap for around $8. It was on sale, there was a coupon, and then, I was using the $10/off 50 at Safeway. So, in reality, depending on which item you take the $10 off of, it could have been $5:). Or free, depending on how you count it. I don't need it now, so it's in the pantry. I bought quite a few groceries this week. 2 other items that were extra were a 2-lb brick of Tillamook cheese for $4.99 and 18 eggs for 99c. There is a new store opening, and the Safeway sent out really good coupons to my aunt, who lives right by that area. She gave them to me, as she didn't need them. I thought I wouldn't have to shop this week, at all, but a few extra people though the house this weekend ate quite a bit, so I will need to pick up a few things after all. Totally worth it to me to have them here:). I'm glad for my deep pantry.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Becky, sounds like your pantry came to your rescue!!!

      Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...