Friday, February 9, 2018

My $5 or Less Pantry Building challenge: Week #6

I started off this week with $5.28 rolled over from last week.  When I added the $5 allotment for this week, that gave me $10.28 to work with for this week.  

Here's what I purchased ...


... this 10 pack of evaporated milk for $6.98 (making each can approximately $.70/can, that's a pretty good price for our area.)

Over the Christmas holidays we used several cans of evaporated milk in our baking and candy making, this 10-pack will replace what we used.

The $3.30 remaining will be rolled over into next week's total.
What about you, how did you do with your $5 pantry building challenge this week?

 A Working Pantry is now on Instagram.  Come follow me there!

Come follow A Working Pantry on Facebook HERE.
You can also follow me ... on Pinterest!

patsi
She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27


Thank you for using my Amazon affiliate link when placing your Amazon orders.  I earn a small percentage that doesn't increase what you pay and it helps me keep my pantry well-stocked!

Disclaimer: Some of the links in this post may be affiliate links.  This means that if you click on the link and place an order, etc I earn a small fee at no increased cost to you. Thank you for your support through these means. 

15 comments:

  1. I bought 40 wraps for $6, which is an amazing price for here. I put them directly into the freezer to preserve them until we need them. A dollar over, but I'll survive!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Rhonda, that's a good price, I would have done the same thing!

      Delete
  2. Hi Patsy and you did really well and it is wonderful when we can replace the things we have used in our pantries :). I get excited at seeing our pantry increasing each month too.

    We have allotted $60 for 6 weeks or $10 per week to pantry stocking (over and above our current levels) as we are aiming to stock 12 months worth of everything we use.

    So far with our $60 we have purchased -
    - 12 tins of low salt corn kernels at 0.84c ea = $10.88 (usually $1.77ea).
    - 22 tins of lychees @ $1.68 per tin (usually $2.75 per tin) = $36.96.
    - Frozen 11 bags of cherry tomatoes (11 meals for the 2 of us) from the gardens at $0 cost to us.
    - Added 23g of dried rosemary and 4g of dried lavender picked from the gardens at $0 cost.

    We now have $12.96 left to use in our 6 weekly shop on the 20th of February.

    Sewingcreations15.

    ReplyDelete
  3. I love having evaporated milk on hand. So handy for so many things. I don't have anything to report on pantry-building this week. I have four here with the flu (I'm the last one standing) so its been survival mode around here. I have seen this week how quickly four people can go through over the counter medicines, like Tylenol. I will be adding that to my stock-pile list. And Gatorade!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Oh Wendy! Bless your heart, I hope you don't come down with the flu. You are so right that we don't realize how quickly otc meds are used up when there is sickness in the home. Stay well and I hope your family recovers soon.

      Delete
  4. Our favorite grits were on sale for $1 a bag this week so we bought 4 at $4. These never go on sale and are usually $2.39 and come from a local family owned mill. Sooo good! There were only four left so we got a raincheck so that we can buy more when they restock.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lana, yes, yes, yes, go for those rainchecks! We do the same!

      Delete
  5. I'm getting ready to go to the grocery store right now. My Kroger has pounds of butter for $1.99 today only. You can only buy 5 though! I'll take it! I'll say this is my pantry building item for this week and next!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Holley, I would purchase the butter too for sure!!!

      Delete
  6. I just came back from my produce market and while I was there, I saw that they still had 9 quarts of plain Greek yogurt for $1 each ! But, wait, that’s not the best part! I told my sweet cashiers there that I had seen the yogurt there a week ago and wondered if they would give me a better price if I bought all 9. They smiled and asked if $2 for the whole box with 9 individual quart containers would be good! Needless to say, our yogurt is restocked for $2!! The last of my 3-1/2 gallon bucket from a few weeks ago is almost finished off in the fridge as raspberry yogurt and caramel apple yogurt so I think we will probably enjoy yogurt for a few weeks again! At that point, I’m willing to buy it rather than make it myself!!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Gracious me gardenpat! What great deals on yogurt you keep finding! You can't make it that cheaply!!! You go girl!

      Delete
  7. I got the $1.99 butter, as well, and bought all 5 I was allowed. I also got 5 small peanut butters for $.99 each, which is a great price as well. I wasn't going to get extra groceries this week, I only needed a few odds and ends, but decided to use a gift card I've had for a long time to stock these items, since they were such a great deal. I have been on the "Great Butter Quest" since before Christmas, if not Thanksgiving! I'm delighted to get 5 for a good price:).

    I thought I was making dinner for guests this evening, but my friend brought a ton of food when she came, so we ate that. Now I have pizza makings for next week for an easy dinner one night.

    ReplyDelete
    Replies
    1. We somehow loaded our coolers for a 2 week stay at the lake and did not pack any butter from our freezer. I was prepared to pay an arm and a leg for it but found 2 pounds at Wal Mart for 4.64. Not a bad price at all. I wonder if it is the same in your area.

      Delete
    2. Lana, I'm going to check! Thanks for the heads up!

      Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...