Tuesday, March 13, 2018

My $5 or Less Pantry Building Challenge: Week #11

I had $5.60 to rollover from last week's pantry building challenge.  When I added this week's $5 allotment to it I had $10.60 to work with.

Here's what I added to my pantry ...

8 cans of tomato paste @ $.62 per can = $4.96. 

This is enough tomato paste to last us several months.

$10.68 - $4.96  = $5.75, which is the amount I have to roll over to next week.

What about you, how did you do with your $5 pantry building challenge this week?

 A Working Pantry is now on Instagram.  Come follow me there!

Come follow A Working Pantry on Facebook HERE.

You can also follow me ... on Pinterest!


She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27

My other blog:  She Hath Done What She Could

If you are blessed by what you read here and would like to help financially support my writing, you can do that by making a small contribution by clicking on the donate button.  I would be very grateful!  

Thank you for using my Amazon affiliate link when placing your Amazon orders.  I earn a small percentage that doesn't increase what you pay and it helps me keep my pantry well-stocked!

Disclaimer: Some of the links in this post may be affiliate links.  This means that if you click on the link and place an order, etc I earn a small fee at no increased cost to you. Thank you for your support through these means. 


  1. Hi Patsy and great to see you have added more to your pantry. It is amazing how fast your pantry grows by just adding a few things at a time :).

    Here is how we added to our pantry this week -

    - Banked a further $54.01 from the sale of saved garden seeds from our gardens on the internet and a refund through our health care provider for a medical bill bringing our pantry budget now to -$186.34. We have now caught up $87.81 on our pantry building budget from our bulk pantry stocking purchase.

    We did also purchase a lot of needed items from our next 2 monthly normal grocery list we found on 50% off specials and topped up on medications for DH too which I will tell everyone about in the next ways of our household thread.

    Hope everyone was able to find some good specials to top up their pantries with too :).


    1. Sewingcreations15, you're really working on getting your pantry budget out of the negative. Good for you!

  2. Tomatoes!!! On Tuesday, I was given (2) 25 pound boxes of tomatoes that I am processing into 22 half pints of tomato paste.

    I spent $1 on a 5 pound bag of chopped onions that I froze in 2 cup increments for easy recipe use.

    For the other $4, I got 20 pounds of potatoes and have been cubing and dehydrating them to use to make some mason jar complete meals! (I actually bought 50 pounds of potatoes for $10 but if we are only counting $5 worth of pantry additions, that added the 20 pounds I listed above! ) I will probably dehydrate the whole 50 pounds although some I will dry into shredded hash browns!!

    1. gardenpat, where do you get all this free produce and great deals!!!!!

  3. Again, I spent more than $5 for a pantry stock up. This week I finally found breaded "English Style" Haddock fish (the kind I like) on sale at Costco for $10/box of 12-15 fillets. The last time I bought this same product at the grocery store, it was $10 for only 8 small pieces! The Costco box will give us at least 3 family meals, instead of only 2. So I bought 3 boxes while they were on sale, which should last us for several months, since we only have this maybe once a month.

    1. Rhonda, we have to take advantage of those good deals, if we can, when we find them don't we!

  4. I had a doctor's appointment in the city yesterday. After I was finished at the doctor I went to the farmer's market and bought a bunch of spices that I had run out of. Spices are so cheap there! I'll call these my pantry stock up for the week!

    1. Holley, we use a lot of spices too and are always on the lookout for a good deal!

  5. More laundry soap came my way this week. It was $5, so we got 2 more to add to the 4 we got last week. I have paid between $11.99 and $14.99 for the exact same soap, many times. My husband has to have the environmentally friendly kind--the regular kind makes him break out in a rash--so I'm excited.

    1. Becky, my husband has laundry soap sensitivity too so I have to be careful in this area too. Sounds like you got a good deal!!!


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...