Sunday, March 25, 2018

The Ways of My Household/Vicky Challenge: 3/25/2018

I spent a great deal of time this week finalizing my presentation for a ladies day event where I was one of the speakers on Saturday.  Consequently, I didn’t get a lot done in and around the house other than what had to be done.

I downloaded for free the kindle version of The Culinary Camper: Adventures in Outdoor Cooking by Barbara Tidwell.  Vickie from over at Vickie’s Kitchen and Garden sends out a daily list of free e-books which is where I learned about this one!    I like FREE!!  Regular paperback price for the book is $13.95 which means I saved $13.95!  (Thank you Vickie for all the work you put into getting this list out each day.) 
My husband had some time to kill while in a nearby city one day so he stopped in at a Kroger.  He found 4 lbs of sugar on sale for $.99 and asparagus on sale for $.99/lb.  He purchased 4 lbs of sugar and 2 lbs of asparagus.  He spent $3.78 instead of the regular price of $8.82.   Savings:  $5.04
My husband got in one day of working on our outbuilding/shed this week.  (The weather has been cold, rainy and nasty!) The going rate in our area for carpentry type work is $13/hour.  My hubby worked on the building for 5 hours which means he saved us $68.  Since I’m starting the Vicky Challenge mid-way through this week, I’m not including all the work we’ve done on the building this year up to this point.
We gathered 6 dozen eggs this week from our chickens.  Fresh from the chicken eggs in our area are going for about $3/dozen so we’re adding that to our savings as well … 6 x $3 = $18  (We give away what we don’t use. Yes, we know we could sell them but we'd rather give them away instead.).
I’ve been watching and waiting for butter to go on sale somewhere near me for $199/lb and according to our Aldi’s ad, they have it on sale for $199/lb right now.  You can be sure I’ll be checking it out before the sale price goes off!!!
Total saved this week in my Vicky Challenge :  $104.99

I stitched up and added these pillowcases to my shop this week ...


Want to see how I’m doing on my March’s ‘to-do’ list?  Click here to find out!

We continue to cook from scratch, feed the compost bin and do all our normal money saving things that are second nature to us.
That's it for me this week, how have you built up your pantry or saved money this week?
Come follow A Working Pantry on Facebook HERE.
You can also follow me ... on Pinterest!   
       patsi
She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27
If you are blessed by what you read here and would like to help financially support my writing, you can do that by making a small contribution by clicking on the donate button.  I would be very grateful!  

https://www.paypalobjects.com/en_US/i/scr/pixel.gif

Thank you for using my Amazon affiliate link when placing your Amazon orders.  I earn a small percentage that doesn't increase what you pay and it helps me keep my pantry well-stocked!
Disclaimer: Some of the links in this post may be affiliate links.  This means that if you click on the link and place an order, etc I earn a small fee at no increased cost to you. Thank you for your support through these means.


22 comments:

  1. That was a good week Patsy! If you can bless others with your eggs then that is a reward in itself. I remember when I was little and Mum and Dad had a chicken farm. Once a week we went to visit a lady with a lot of kids, she was Mums friend. I remember her husband had died suddenly. Anyway Mum always took a few dozen eggs. Now I realise how much they would have helped that lady. It probably made a world of difference!
    Also I get so many good books thanks to Vickie! xxx

    ReplyDelete
    Replies
    1. What a sweet thing for your Mum and Dad to do! There are so many needs in our world today, all we have to do is open our eyes and look around. Vickie does a great service for all her readers for sure!

      Delete
  2. Hi Patsy and everyone and hope you have had a great week :).

    It is such a blessing to not only put food on your own table but to also gift some to others as well. You are working so hard on adding more products to your store and I hope it is going well, you will have to tell us when you have your first sale :).

    Our Vicky challenge added up to $1657.96 last week :).

    Here is what we did in our home -

    Finances -
    - Banked more money into our saving for our home deposit bank account bringing us to 24.31% of the way there.

    Have a wonderful week ahead everyone :).

    Sewingcreations15

    Gardening -
    - Purchased 6 cubic metres of horse manure off our local horse stud for $40 saving $1125.71 over purchasing it in bags from our local garden centre.
    - DH and I put in 6 hours spreading and ploughing in the manure into 2 garden beds saving $305.52 over hiring a gardener to do it.
    - DH also mowed and whipper snipped the house and back paddock lawns saving another $50.92 over hiring a gardener to do it. This is the average price per hour that gardeners charge in Australia.
    - Weeded 2 x 9 x 2mt garden beds.

    In the kitchen -
    - Made a 1.4kg cheesecake with homemade sweetened condensed milk, free lemons and cream cheese brought on special for $10.07 saving $79.78 over purchasing the equivalent in the local shops.
    - Cooked all meals and bread from scratch.

    Grocery purchases -
    - Purchased 4 large whole chickens weighing 8.05kg total on a 25% off discount for $3.50kg and coupled this with a further 5% off using our roadside assist club saving $9.50 on usual prices.

    Electrical -
    - Had an electrician friend come out to adjust the temperature on our hot water system for free saving us $70 over hiring another electrician to do it. This was a favour as we supply him and his wife excess produce from our gardens that they don't grow.




    ReplyDelete
    Replies
    1. Sewingcreations15, I'll be sharing more later, but I sold 7 pillowcases in the first week! I was so pleasantly surprised!! Once you again, you've had a great week!!! So inspiring!

      Delete
    2. Patsy congratulations that is awesome !!!, so happy for you :).

      Sewingcreations15

      Delete
  3. Thanks so much Patsy for mentioning me! I downloaded that same book and I don't camp. The recipes just looked good! We had chickens for a few years and I always gave the extra away too. Maybe I missed an opportunity to make money but I felt good like you do! I wonder if the butter is off sale. I found some at Christmas time and froze it but my stash is getting low again. Thanks for the heads up.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Vickie, I don't camp either but I do want to learn how to cook over an open fire and I think this ebook can give me some ideas for that!

      Delete
  4. Gosh, I wish!! I could someone who worked for $13 an hour for carpentry. Not in my rural town. What I can't fix myself, gets duct taped. Sigh.

    ReplyDelete
    Replies
    1. mdoe37, that was the going rate a couple of years ago, I think I will recheck it!

      Delete
  5. Good productive week for you! I was able to Dehydrate 10 pounds of chopped celery, 10 pounds of shredded carrots and froze 10 pounds of chopped onions! Then I made up the second of the dry “convenience” meals in a jar that I wanted to start adding to my pantry shelves as a way to diversify and simplify my meal prep and storage.
    This jar was labeled- Texas 2 Step Soup and while it sounds “interesting” , it is really a chili Mac kind of soup that I was able to make even easier by using some of my dehydrated corn and also dried bell peppers so that when it is ready to use, I’ll only add water, ground beef and a jar of diced tomatoes! I was able to make 6 of them using this recipe: https://pin.it/v7a2v636hm2kr3

    I made another 30 of my flannel Kleenex to add to my store.

    When I was rearranging in my basement pantry to make room for the new jar dinners, I discovered two #10 cans of commercially dehydrated corn and also diced potatoes so my goal is to make one dehydrated dinner in a jar mix each week for this coming month to build up a variety of meals to go! Then, I’ll just replenish as needed. I’m kind of excited!

    ReplyDelete
    Replies
    1. gardenpat, where do you get your recipes for the dehydrated dinner in a jar mixes?

      Delete
  6. Thank you for the link to the cookbook. We have a trail ride coming up next month, and I hope to add a few recipes to my menu for campfire cooking. We are doing a huge stock up shopping trip on Friday, at the stores about an hour away from us, and I will be checking out the Aldi for butter.

    ReplyDelete
    Replies
    1. We generally do a once a month shopping trip, Evelyn Edgett at stores that are about an hour from us too!

      Delete
  7. I appreciate the free ebook listings, too. Thank you Vickie!

    Work continues on the big painting project saving $2000 over hiring a painter. The weather is still so nasty here as well so it is good to have an inside project.

    We saved at the grocery with $1.98 bacon that is reg $8.99. We bought the limit of 4 and put it in the freezer. We will be glad to have it when family visits. We got 10 free full size candy bars with coupons. Took our garbage and recycling to the dump and are finding it to be no big deal. Wondering why we did not cancel garbage pickup sooner. We had lunch out for $4.20 and saved $8.50 by using the Wendy's app. I took a survey for a coupon for a free pastry at QT. I bought my third $25 Amazon gift card for the month with Swagbucks. I ordered from Vitacost and used a 15% off coupon. We have also added to our essential oils which help keep us well and avoid the doctor bills. We have found a cheese that we love at Lidl and at $1.25 for 8 ounces
    of sliced natural cheese we cannot beat the price so we stopped and bought 8 packages. I stayed in the car to avoid the pitfalls of impulse buying.

    On Saturday we took a nice ride up to the mountains. It was wildly beautiful with the leaves coming out on the trees and clouds in the sky. Once we got up there it starting sleeting so we turned around and headed home but we really enjoyed it and it only cost a few gallons of gas.

    Have a good week!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lana, oh my did you ever get some good deals this week!!!! You go girl!!!

      Delete
  8. Your chickens must have happy lives to be so prolific.

    ReplyDelete
  9. I don't know if you have Save-a-lot stores in your area, but ours has butter for $1.99 a pound also.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Our save-a-lot closed but their prices were higher than anybody else's in town so it wasn't a big loss!

      Delete
  10. I dropped into the Aldi's in Winston-Salem last week while there on another matter and picked up sugar for, take a breath!, 49-cents for 4 pounds! I bought 40 pounds as we keep bees and need it for their spring feed. Isn't it wonderful to have this gifts!?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Matty!!!! $.49/4 lbs ... and I thought $.99/4 lbs was a good price!!! Your go girl!!!

      Delete
  11. The puppy pillow is so cute. I do the same thing with my extra garden veggies. I would rather give them to friends, family and co-workers then sell them. It makes me feel good.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...