Thursday, July 12, 2018

$5 or Less Pantry Challenge: 7/12/218

In my last $5 or less pantry challenge, I had $53.70 to roll over into the next week.  Somehow the next week slipped by me and now I realize it has been 2 weeks since my last $5 or less pantry challenge!!!  Where did the time go!!!  

At any rate, when I add $53.70 to the $5 for last week and this week's $5 allotment, I have $63.70 to work with.

Here's what I purchased this week to add to my pantry …





bleach tablets!  Each container was $2.98 which meant the total came to 5.96 plus tax … final total including tax $6.38.

These bottles take up a lot less space than gallons of ready made bleach do, so I'll be replacing my gallon jugs of bleach with these as I use them up.

$63.70 - $6.38 = $57.32 ... which is the amount I'll carry over into next week.

patsi

She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27

You can view my privacy policy HERE.
You can follow me on Instagram, Facebook, Pinterest and on my little cottage industry group page: Pillowcases by Patsi!
Thank you for using my Amazon affiliate link when placing your Amazon orders.  I earn a small percentage that doesn't increase what you pay and it helps me keep my pantry well-stocked!  
Disclaimer: Some of the links in this post may be affiliate links.  This means that if you click on the link and place an order, etc I earn a small fee at no increased cost to you. Thank you for your support through these means.

28 comments:

  1. Where did you find these? !! never heard of them. :) Do they need to be dissolved in water to add to the wash water ? My HE washer has a container to put bleach liquid so it will be added at the right time to the load. These tablets sound like a great idea !! ;) Sarah

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sarah, I got these at Walmart. I'll use them to make up 1 gallon of bleach at a time.

      Delete
  2. I managed to add some canned peaches to my pantry this week - and they happened to earn me some Loyalty points as well so that was a bonus.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Margie, that's great that you not only got the peaches but you got loyalty points too … way to go!

      Delete
  3. I am happy to hear about the bleach tablets. We don't use much bleach and it often goes bad before we can use it.

    Our grocery surplus store added a cold case and we got half gallons of super premium orange juice for .99 each, one pound cheese blocks for 1.50, large containers of sea salt for 1.49. Thomas bagels for $1 a pkg and milk was .99 a gallon. I have started keeping a list of what I need to watch for when we go and we are really saving money. Sea salt at the regular grocery store in containers half the size are 3.29 so we were really happy to find those.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lana, I was happy to learn about the bleach tablets for the very same reason. You found some good deals!!!

      Delete
  4. Hi Patsy and to be honest I have lost track of my pantry stocking expenditure but did go back through the books and figure I had from 1st of June $60 in my pantry stock up budget and sadly I have gone over but am making it back up with internet sales of garden picked dried herbs, saved garden seeds and handmade items.

    Well done on the bleach tablets and thinking spatially on what room the bleach tablets will save you in your pantry.

    Our pantry budget from the 1st of June was $60.

    Here is what we purchased -

    - 24 tins of long life tinned vegetables and meat @ $1.90 ea (reduced from $4) = $45.60.
    - 13 tins of spam in varying flavours @$2.32 = $30.25.
    - 7 x 250 g of strawberries on special @ $16.62.
    - 5 x free reusable shopping bags.
    - 4 x free tins of lychees using a $10 off purchase voucher with $1 OOP (normal grocery budget) from buying our normal groceries.

    = total of $92.47 - $24.31 (paid back from seed and herb sales) = $68.16 ($8.16 over) which I will take out of next fortnights pantry budget on the 27th.

    In the kitchen we added-

    - 9 jars of strawberry jam from purchased and home grown strawberries made in our bread making machine saving $20.96 over purchasing the same quality in the shops.
    - 2.8 kg of honey almond coconut sultana and oat granola from pantry stocks saving $28.69 over purchasing the equivalent in the shops.

    From the gardens we added to our pantry with -

    - 46 g of dried French lavender, 28 g of English lavender, 21 g of dried marigold (calendula flowers) with some excess herbs from our pantry we traded with a friend for her lovely homemade natural lip balms being 3 x 44g lavender lip balm, 1 x 25g chocolate lip balm, 3 x 10g lavender lip balms and 1 x 10g vanilla lip balm saving us around $65 over purchasing them in the shops.
    - 319 g of thyme dried from harvests in the garden we sold on the internet bringing in $31.55 in extra income.
    - We also added picked beetroot and carrots from the gardens for juices and just over a kg of cherry tomatoes from the gardens we have used for lunches and making pizzas with.
    - Also picked another huge batch of thyme from the gardens we have drying as well as some more English and French lavender.

    This weeks job is to make one last batch of strawberry jam making another 3 jars.

    Hope everyone has had a good week adding to their pantries too :).

    Sewingcreations15.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sewingcreations15, I totally understand losing track. We have been so busy the last couple of months that I've, out of necessity, had to let somethings I was keeping a close eye on go. I, too have got to get a handle on them again!

      Delete
  5. I saw in the picture each bottle has 32 tablets. Does one tablet make a gallon?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jessica, that is my understanding.

      Delete
  6. Patsy, we having kitchen renos done soon so I will actually have a pantry built in. That will be a change :-)

    ReplyDelete
  7. Hi Patsi! For my $5 I found pasta and pasta sauces on clearance at Walmart for .50 a box and jar so I got 4 boxes of penne pasta and 4 jars of sauce for $4 and have $1 leftover. I too am going to look for those bleach tablets! Good find!
    XOXO
    Vicky

    ReplyDelete
    Replies
    1. Vicky, I'm going to check on that sale and see if our Walmart is doing the same thing!

      Delete
  8. Patsy thank you I am not feeling so bad now that is not only me that does this :).

    Been quite manic here too with doing photos for free listings on eBay that I have taken advantage of, customer orders for dry herbs and swaps for other needed items in the home and harvesting and processing home grown produce as well as lots of cooking and preserving.

    As I always say we have busy "seasons" in our lives and we just have to go with the flow and prioritise what tasks are most important and get them done and let other things slide until we catch up.

    Thankfully I have caught up finally but will have a lot of dried English and French lavender and thyme to separate that I am drying too.

    Hoping you catch up shortly as I have Patsy.

    Sewingcreations15 (Lorna).

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sewingcreations15, you are so sweet, no it is not just you, we just do the best we can don't we and be happy that we have been so blessed!

      Delete
  9. I got 8 boxes of pasta(16oz each)for 77¢. I had a $5 off $25 order and a $2 off $5 meat so I did really well. Chicken was B1G1Free so I did that. Cherries were $1.67 a pound, got 5 pounds. I also earned $3.24 back from Ibotta. My total before everything was $76.38. After everything it was $20.30. I will take that anytime.

    I will use most of the cherries for Christmas presents. My FIL loves cherries in grappa. They need to sit for at least 4 months but the longer the better. This is the cheapest I have seen them so this weekend it is happening. I make Hubby and a few others them too.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Making Cents of It All, I paid $1.77/lb for cherries this week, not as good as what you paid, but I was thrilled!!!

      Delete
    2. That is a really good price too. I usually get them when they go for $1.99 a pound so I was excited when they were lower.

      Delete
  10. This weekend, I picked up 12 bunches of broccoli for $0.97/bunch, so $11.64 total. This is my stock up price in the summer. I will be blanching and freezing the majority of it in preparation for our needs this winter.

    I also picked up 2 bottles of ketchup (1L size) on sale for $1.99 each, to stock up our pantry.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Rhonda, $.97/bunch for broccoli is an excellent price. If I found it for that price I would buy it too!

      Delete
  11. Patsy where do you find the bleach tablets? Are they in the regular laundry aisle. I look for them the next time we go. What a deal!

    ReplyDelete
    Replies
    1. I found these next to the liquid bleach at Walmart Vickie.

      Delete
  12. I got 5 cartons of ice cream for 99c each and put them into the already crammed freezer. I just couldn't pass them up for that unheard of around here price! Then, using Ibotta, I got 2 packages of French fries for free, so they went in there, too. Now it's time to eat some more frozen food, so there is a little more wiggle room in the freezers.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Becky, you had an excellent 'savings' week!

      Delete
    2. For 99¢ I would have gotten the ice cream too. If your freezers are too full, I'm sure your kids wouldn't mind eating some of the ice cream to help out.

      Delete
  13. Dear Patsy,
    I'm way behind on my reading and pantry challenge! My latest project is cleaning out the freezers. We have two chests and want to trade them in for a large upright. I'm embarrassed to tell you how long I've had some of the food in my freezers! So that is what I'm working on lately, but I want to continue to build up the pantry, so some frozen things are being converted into shelf stable things. A bag of frozen cherries became 3 pints canned on Saturday!
    Sorry I've been absent lately. Things have been quite an adjustment with Colton graduating and moving to shift work. I'm getting the hang of it though!
    Love, Kelsey

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...