Friday, July 20, 2018

A Visit to a Peach Packing House!

We are in prime harvesting and preserving time, every day seems to bring new bounty to preserve.  Some of it is from our own garden and orchard and some of it we purchase elsewhere if we can get a good price on it.

Lately, most of our preserving efforts have been on peaches.  We were given some recently and they were so good we decided to add some to our pantry for enjoying until peaches come in season again next year.  We started looking and found a good deal on some over ripe peaches, which we purchased, brought home and preserved.  But that wasn't enough, so we started calling around to get prices on what a bushel of peaches would cost.  In our area they were going for $60/bushel!!!  Hmmm, no!  

We started checking 'further afield' and was told about a place about an hour and a half from where we live, my husband called and was told we could get a bushel of peaches for $25.  That was enough savings to justify the trip so off we went.  Once we got there and saw the quality of the #2 peaches we were impressed and knew we had made a good decision.

While we were waiting for our order to be filled I snapped a few pictures, this is a well run operation and we were both impressed with what we saw!



McLeod Farms Peach Sales is located in McLeod, SC


Boxes ready to be filled … 


Boxes being filled … 


Boxes filled and ready for purchasing … the ones in the blue boxes were #1 peaches …


We purchased #2 peaches and they were beautiful.  When my husband went to pay for our purchase the man who checked him out only charged him $22 a bushel, when my husband brought it to his attention he brushed it off by saying something about gas money.  Again, we were impressed!  We purchased some for us to preserve, some for a neighbor and some to share.

Can you guess what I'll be doing for the next couple of days????

patsi
She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27
You can view my privacy policy HERE.
You can follow me on Instagram, Facebook, Pinterest and on my little cottage industry group page: Pillowcases by Patsi!
Thank you for using my Amazon affiliate link when placing your Amazon orders.  I earn a small percentage that doesn't increase what you pay and it helps me keep my pantry well-stocked! 
Disclaimer: Some of the links in this post may be affiliate links.  This means that if you click on the link and place an order, etc I earn a small fee at no increased cost to you. Thank you for your support through these means.


10 comments:

  1. WOW that price for peaches in your area is crazy! We are running $22 a bushel and $14 for the ones that won't travel and are just ripe and ready to can. We always enjoy a nice ride together so we would have gone far afield, too.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lana, I know, we couldn't believe it either. We checked two different places locally before looking further afield and they were both similar in price.

      Delete
  2. That's an amazing deal on peaches! I haven't seen anything that reasonable near me, but I'm always keeping my eye out. Enjoy your days of canning! :)

    ReplyDelete
  3. Replies
    1. Thank you Making Cents of It All!

      Delete
  4. I bet it smelled delicious in there! Yum!

    ReplyDelete
  5. Wow Patsy that is such a good price for 50 lbs of peaches (yes had to look up how much a bushel was).

    Here in Australia they sell produce usually by the kilogram and only sell boxes of produce at the large farmers markets.

    You are going to be busy indeed preserving those :).

    Sewingcreations15.

    ReplyDelete
  6. I am looking forward to getting some peaches in the near future, as well. My sister's aren't quite ripe, as their farm has the ones that come on a little later than other varieties.

    I love seeing how the processing plant looks--they must be a large operation to need such a large facility. I grew up on a u-pick peach farm, and my sister still has one, but we never packed or processed the peaches in any way. Instead, we let people pick their own, and spent our time weighing out the peaches and collecting the money. Once in a while, we would pick little boxes to sell ready-picked in 5-lb lots for people who were in a hurry and just wanted to grab some to take home without picking their own.

    Have fun canning! I'm going to can some, and make peach jam, our favorite when I get some.

    ReplyDelete
  7. A lady from my church is ordering peaches from someone north of us for between $26-32 a bushel. I just spent $40 on a half bushel about 2 weeks ago.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...