Saturday, September 21, 2019

$5 or Less Pantry Challenge: 9/21/2019


It's time to share how we're building our pantries with $5 or less.

Remember, this $5 is not part of the weekly groceries budget. It is set aside to be used just for stocking up in any area of our pantries.   

Here's what I added to my pantry this week …



This big box of raisins!  I went over my $5 allotment this week, but that's okay since I've spent less than $5 several times.  My husband used the last of our raisins the last time he made oatmeal raisins cookies so I needed to restock.  When I saw this box at Sam's Club I purchased it for $7.98, that's $2.98 over my allotted amount, but like I said, that's okay!  

I'll vacuum seal these raisins into jars and add them to my pantry.

What about you, what did you add to your pantry this week with your $5 allotment?  How will you use it?

Patsi
A Working Pantry
She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27 

You're invited to shop my Pillowcases by Patsi Etsy shop
HERE!


You can find A Working Pantry on Facebook and on MeWe!  You can also follow A Working Pantry on Instagram, Pinterest. on my little cottage industry group page: Pillowcases by Patsi and on Pillowcases by Patsi on Instagram

You can view my privacy policy
HERE.

If you are encouraged by what you read here, please consider supporting this site via one of these ways. Your expressions of appreciation help me keep my pantry well-stocked!

Thank you for using my Amazon affiliate link when placing your Amazon orders.  I earn a small percentage that doesn't increase what you pay and it helps me keep my pantry well-stocked!

Disclaimer: Some of the links in this post may be affiliate links.  This means that if you click on the link and place an order, etc I earn a small fee at no increased cost to you. Thank you for your support through these means.

8 comments:

  1. Patsy you did really well and your pantry must be getting fuller with the bargains you are finding :).

    We had $34.35 left of our monthly pantry budget this month with carryovers.

    With that we purchased -
    - 2 x 10 pk of DH's sensitive razors on special saving .80c - $6.00.
    - 4 x 1 kg golden syrup on special saving $12.20 - $16.00.
    - 4 x 4pk chicken and bacon rolls saving $8.00 - $8.

    For a total of $30.

    Sewingcreations15 (Lorna).

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lorna, don't you just love it when you have leftover money from your pantry building budget! You did really well … again!

      Delete
  2. A raisin hater lives at my house but I love them!

    The Ibotta offer for Scotties tissues reset twice this week for us so we added 10 more boxes to the pantry for a total of $4.95. We are well stocked now. (There was also a bonus for purchasing them twice.)

    ReplyDelete
    Replies
    1. These raisins will last us close to a year that's why I'm going to vacuum seal them so they will stay fresh. You should be well stocked for tissues this winter! You go girl!

      Delete
  3. First, I pulled out a bunch of frozen fruit from previous year (2016-2018) and used it to make multiple batches of low sugar jam. Took 2 days to make it all into jam. I made 4 pints & a half pint of raspberry jam, 6 pints & 2 half pints of raspberry peach mango jam, 2 pints & a half pint or peach jam, 2 pints & a half pint of raspberry peach cherry jam, 2 pints & a half pint of strawberry pineapple jam, 2 pints & 2 half pints of strawberry pineapple peach mango jam, 4 pints & 2 half pints of strawberry rhubarb jam, 2 pints & a half pint of strawberry peach black current jam, and 2 pint & a half pint of strawberry peach jam. I had all the pectin and sugar in my canning supplies already.

    As for purchases, with groceries this week, I bought 40lbs of carrots, 10lbs of beets and 10lbs of yellow potatoes, all of which were on sale for $1.97/10lb bag. I plan to blanch and freeze the majority of the carrots and can up the beets for winter use. By buying these super awesome deals every year in the fall, and preserving enough to last us through the winter, I save a lot of money on food costs. In the winter, a 3 lb bag of carrots costs $2-3 or sometimes more! So I spent more than $5, but definitely worth it in the long run.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Rhonda, it's just so wise to take advantage of those super deals like that, I would have done the same thing. Way to use up fruit from previous years in your freezer. You are so inspiring!!

      Delete
  4. I got 6 ketchups on the marked down rack for 37¢ each. They don't expire until 2021.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Making Cents Of It All, that is one great deal!!! You go girl!

      Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...