Tuesday, July 14, 2020

A Working Pantry Boot Camp: Week 7


This is week 7 of our Boot Camp Class, can you believe it!!!  This week’s challenge is going to have you thinking small …

I’m calling this our $1 week!  This week our challenge is to see what we can add to our pantry for $1 or less.  You can add as many $1 or less items as you want, but each item can’t cost more than $1 before taxes.

When you’ve completed the assignment come back here and share what you did.  

Remember you can always substitute something totally different if a particular assignment doesn’t work for you.  Just tell us what you’re substituting.

Practical Proverbs 31 Living
She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27

Follow A Working Pantry on Pinterest
You can view my privacy policy HERE.

If you are encouraged by what you read here, please consider supporting this site via one of these ways. Your expressions of appreciation help me keep my pantry well-stocked!

Thank you for using my Amazon affiliate link when placing your Amazon orders. I earn a small percentage that doesn't increase what you pay and it helps me keep my pantry well-stocked!

Disclaimer: Some of the links in this post may be affiliate links.  This means that if you click on the link and place an order, etc I earn a small fee at no increased cost to you. Thank you for your support through these means.

22 comments:

  1. I purchased a 5-pack of razors, 3 Yogurt cups, and a pack of peppered gravy mix from Walmart (each less than $1.00). Also, I've finished last week's challenge (adding something that costs nothing). I decided to add some know-how to our pantry by learning how to make homemade carpet cleaner (it worked pretty well). Last night, I made a quart of homemade pancake syrup (from what I had on hand in the pantry). YUM!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Leigh, you did outstanding and I really like the 'know-how' addition to your pantry!

      Delete
  2. I purchased 10 pound chicken leg for 49 cents a pound. Joyce pa

    ReplyDelete
    Replies
    1. Joyce, that's a really good price per pound for chicken!

      Delete
  3. This ones' easy! :-)
    Just back from shopping where I bought 4 bottles of V-8 juice for $1 each. These are the mid-size bottle and would normally cost nearly $3 here.

    ReplyDelete
  4. I am working on a current inventory on my canned goods- purchased beans,diced tomatoes, green beans and diced potatoes for .46 can. I thought I was pretty well stocked up until I actually put everything down on paper. Too much of some, not enough of others.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Melissa, taking inventory a couple of times a year is something that I try to do for the same reason you mentioned. Having too much of some things and not enough of others is something I try to avoid to the best of my ability. Doing an inventory helps me stay aware of what's in my pantry. Those are really good prices on the beans, tomatoes, green beans and diced potatoes. You did good!

      Delete
  5. I picked up 6 cans of maple baked beans for $0.67/can (only had 1 can left in my pantry). I bought 2 bottles of strawberry ice cream topper syrup on clearance for $1/bottle. It wasn't necessary, but I like having things like this in my pantry to add a little variety. I'll get creative how I use it, I'm sure.

    I also added 10 pkg of Hollandaise sauce to my pantry this week. At $1.77/pkg it didn't meet your challenge requirements this week. But my daughter and I LOVE eggs benny, eggs florentine or breakfast bowls topped with Hollandaise sauce. This was the best price I could find the packets for, so I stocked up.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Rhonda, I'm sure you will find a delicious use for those bottles of strawberry ice cream topper syrup, that's a really good price. That's a good price on the baked beans too, you found some really good deals!

      Delete
  6. My grocery deal of the week...hamburger in one of tubes for .99 a pound at Kroger. I purchased 10!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Vickie, NO WAY!!! You are so blessed, I would have purchased 10 too!

      Delete
  7. Bluey picked up 5x2L Long Life milk cartons for $1 each. He got two 1kg Bags of grapes for $1 each plus five day old bread loaves for free.

    ReplyDelete
  8. My local grocery was having their quarterly 10/$10 sale (but they don't require you to purchase in lots of 10, just trying to get you to buy more). I picked up two bottles of their store-brand zesty Italian salad dressing, which I use in making pasta salad when we have family gatherings, and a poppyseed dressing I've always wanted to try. The Italian will go into the pantry. They also had their Jiffy mixes on sale for 20 cents off the regular price, so I added a few for over the winter when a small pan of brownies or corn muffins is a quick welcome addition. And the quantity they make is just right for me. This store also carries a good variety of veggies in small cans. I know from a cost perspective it makes more sense to buy the standard size cans, but I'm cooking for one and if leftovers go beyond one or two days, they stay too long in the back of the refrigerator and end up getting tossed two weeks later. Added 2 green beans, 2 wax beans, and 2 regular corn @ $0.39, and 2 creamed corn, a mixed veg and a can of peas (I prefer frozen, but I like to keep a can or two as back-up) @ $0.59, and they even had sauerkraut this time ($0.59 on sale), which will come in handy around St. Pats. The shelf tags had been changed, so is their new pricing (lower than before). Additionally, they were starting with school supplies, so I grabbed 2 spiral notebooks for a quarter each, which will go into my supplies for note taking and planning throughout the year. All told, $9.77 toward the pantry, plus many other good buys for my regular meal prep. Lastly, this is where I frequently buy my canning supplies. Their inventory was very low especially their quart jars (only 2 left) and canning lids. Knowing I'm going to need some flats in the near future (when tomatoes come in, for sure!), I grabbed a box of large lids and one of the small size -- just in case! Price seemed a little high, but better safe than sorry.
    -- Lori K

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lori, you had quite a successful shopping trip! Canning lids are a hit or miss item here too. When you see them you better get them because it may be a while before they have more!

      Delete
  9. jello and pudding. Hubby needed $2 to use a coupon bought 2 of each LOL

    ReplyDelete
  10. Hi Patsy and this was a difficult challenge but we did it :).

    We picked about 200g of cherry tomatoes from our gardens and froze them and will then package them in meal sized portions for the freezer.

    Sewingcreations15 (Lorna).

    ReplyDelete
  11. Hi Patsy,

    Slim pickings but I managed to pick up marked down spring onions for .59c. the roots are still attached. I'm hoping to plant them out and get some to grow . In addition I was able to pick up a large second hand shade sail to cover the garden in summer and a stack on 10l plastic bucket which will nicely store my bulk purchases out of the way of cockroaches.

    ReplyDelete
  12. I did my grocery shopping yesterday and got quite a few deals. I bought: 8 boxes of store brand pasta at 4/$2 (50 cents each), 3 bottles of store brand ketchup 88 cents each, 4 cans store brand pitted black olives 99 cents each, 4 one subject spiral notebooks at 49 cents each, 4 avocados at 89 cents each, 4 canisters of bread crumbs at 88 cents each.

    ReplyDelete
  13. Oops, forgot to add: one package of Always pads FREE with a coupon.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...