Sunday, September 12, 2021

A Working Pantry Bootcamp: 9/12/21

 Our challenge for this week was to add something that comes packaged in a bag to your pantry.  

How did you do?

Here's what I added ...


... pie crusts!  

These are going into the freezer for holiday pie baking. 

Our challenge for this week is to add something to our pantry's that costs less than $1.00.  We've done the challenge where we add something that cost $1.00 but this time we are going lower to help us think ... think ... think ... outside our normal boxes.

Let the creativity begin!!!

 (You can always substitute something totally different if a particular assignment doesn’t work for you. Just tell us what you’re substituting.)

Until next time!

 patsi

A Working Pantry

She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27

You can receive A Working Pantry blog posts via:

Bloglovin (signup in the sidebar) ...

Email subscription service, follow.it (sign up on the sidebar)

You can view my privacy policy HERE.

19 comments:

  1. This was for add a bag to pantry challenge? And next week is to add something that costs less than a dollar?

    I added a 10 oz bag of M&Ms. Then, I added 4 bags of Ronco spaghetti, 7 ounces, for 66 cents each. Is my refrigerator considered pantry? If so, I bought a bag of salad greens.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Practical Parsimony, yes, you have it right. That bag of M & M's sounds good and that's a good price for spaghetti. I consider my refrigerators as part of my pantry! You did really well!

      Delete
  2. I added ten one pound bags of rice at fifty cents each and a bag of onions.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lana, where did you find 1 lb bags of rice for $.50???

      Delete
    2. Ingles had them on sale last week.

      Delete
  3. I added a 2# bag of brown sugar @ $1.59 -- on sale. Thought about buying 2, but I think it would be hard as a rock by the time I got to the 2nd bag. Also got a box of family-size cold brew tea bags on clearance. I like iced tea year-around, so these will be used, for sure.

    My daughter also asked if I could make her some spaghetti sauce, they'd opened their last jar a week or so back, and her hubs commented about how my sauce is so much better than Ragu or Classico. He actually wants to learn how to make it. So, I made a quick trip to my favorite farmstand and they had the last of their Romas on sale -- $5.00 / 25# box. I probably would have just gotten the 10# box for making her sauce ($10), but snatched up a 25# one. Made 8 pints of sauce for her and another 8 pints of tomato soup concentrate for myself. Well, she may get one or two (her hubs is NOT a fan of tomato soup). My house smelled soooooo good yesterday. As a note, he was away all weekend, so I told my daughter their training will begin next summer.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lori, I like iced tea year round too. $5 for a 25# box of Roma's is a very good price, I would have snatched them up too! Don't you just love it when others prefer your home-made foods to store purchased!!!

      Delete
  4. I added a bag of strawberries and two bags of broccoli to the freezer. Now for less than $1....I have ideas!
    Ginger

    ReplyDelete
  5. I added a shopping bag full of packages of bacon! It was a good quality sliced bacon at 50% off. I bought all they had and popped it into the freezer.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Gill, I love it when I find those kind of deals and yes, I do the same!!!

      Delete
  6. I added a 2pound bag of carrots to my refrigerator pantry, which I .turn will be part of the ingredients for egg roll soup, which will be added to the freezer pantry.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Cookie, I love the way you think! You go girl!

      Delete
  7. I bought the Hispanic equivalent of orzo, and some brown rice, and brown sugar. I'll be curious to see what I can find that is under $1...

    ReplyDelete
    Replies
    1. Terri, was there a significant price difference in the orzo? Our food prices are increasing at the grocery store which means we are looking for ways to stretch the food budget more.

      Delete
  8. Where is the list posted for the weekly challenges? This sounds like something that would be good for me to do for my family.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Harvest Moon by Hand, there is no list. I create a new challenge each week and post it here on the blog.

      Delete
  9. I added a bag of fish fillets. I used the Ibotta app to save $1 on it.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Uphill Homestead, Yum, we love fish. One can never have too much fish on hand at our house! Congrats on the savings, that makes it even better!

      Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...