Saturday, September 18, 2021

A Working Pantry Bootcamp: 9/18/21

 Our challenge for last week was to add something to our pantry's that costs less than $1.00.  

Here's what I added ...


... table salt!
Each box cost $.36!

How did you do, what did you add to your pantry that cost less than $1?

For our next challenge, we're going to think about fall colors.  This week we're going to add something to our pantry that is either orange, purple, brown or any combination of these three colors.

Let's see what we do with this one!!!

 (You can always substitute something totally different if a particular assignment doesn’t work for you. Just tell us what you’re substituting.)

Until next time!

 patsi

A Working Pantry

She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27

You can receive A Working Pantry blog posts via:

Bloglovin (signup in the sidebar) ...

Email subscription service, follow.it (sign up on the sidebar)

You can view my privacy policy HERE.

28 comments:

  1. It is not much, but I added to the freezer a bag of chopped green onions left over from tacos, the rest of a chopped onion from a previously purchased bag, and a bit of fresh basil. There is not much of either, but will make the difference this winter when I don't have so much to make a tasty dish.

    I pick the basil to keep it from bolting, wash and dry. Then, I drop it into a pint freezer bag I keep in the freezer for basil. When I need basil in the winter, I crush it in the bag and then use what I need. I just keep adding to the bag.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Practical Parsimony, every little bit helps and adds up. Many times a little bit is all I have to work with but, like you, I don't let that small amount stop me. I really like the way you preserve basil!!

      Delete
  2. One American dollar is 8 Norwegian kroner; hmmn. Not much is under that! But I found jars of red curry paste for 4 kr and cabbages at 4 kr per kilo! And for this weeks challenge, my husband came home with three lovely big pumpkins and a bag of sweetcorn from a farm he drove by yesterday! Definitely fall here now.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Gill, you did exactly what I wanted this challenge to make us do, think frugal and outside our normal box. You did good! The pumpkins and sweet corn will make some yummy meals!

      Delete
  3. You make stocking up fun. Love your blog.

    ReplyDelete
  4. Kidney beans. Yes, I added 6 cans of kidney beans @ $0.59 each. During the winter months, I regularly make chili, at least every other week, if not more frequently. I love to make it in the morning and let it simmer all day -- either on a back burner or in the crock pot. Served with a sprinkle of shredded cheese, a dollop of sour cream (if I have any in the refrig), and a corn muffin and side of coleslaw, and I'm set on a cool fall day.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lori, chili is so good when the weather cools up isn't it. Sounds like you're all set for making it!

      Delete
    2. I will add that the "name brand" kidney beans were $1 or more a can (several top brands 0.99-1.49 each). Since these are going into chili, I don't necessarily care if the beans are all uniform color, shape, or size. Store brand is just fine, especially at that price.

      Delete
  5. I haven't made it to the store yet but I know I am getting 16oz cans of baked beans 2/$1 if I can there before the sale ends on Tuesday.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lana, I hope you can make it to the store, that's a good price!

      Delete
  6. I added 3 cans of lentils and 3 cans of kidney beans - a dollar each.

    I will have to really think about this week's challenge - although I do need some brown sugar!

    ReplyDelete
  7. I never went into a store this week at all. But I did harvest oregano and chives enough to use in two recipes. I'm loving all the fun ways you bring this challenge to life though. I look forward to seeing what we might add in fall colors if I get out of the house.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Terri, it all counts, whether it comes from a store or our backyard! Thank you for your sweet words of encouragement!

      Delete
  8. I didn't get to the store this week but I did harvest and freeze chard and also made colcannon using potatoes onions and cabbage that needed to be used. A small amount of each made quite s large batch. We had it with one meal and the rest got frozen for a later time.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Cookie, Colcannon sounds like something we would enjoy. I'm going to check on my chard in the morning, I hope I can harvest enough to dehydrate.

      Delete
  9. I made 11 half pints of watermelon rind jam and each was less than 50 cents. It's now on the shelf next to the corncob jelly.
    Ginger

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ginger, Watermelon rind jam sounds delicious. I've done the jelly but not the jam. Is there a lot of difference in the taste?

      Delete
    2. I've only had the jam and not the jelly. I imagine texture would be the main difference. I used an immersion blender for a smoother consistency. The recipe I used called for the rind, sugar, lemon juice and cinnamon. I don't know if the same ingredients are in the jelly.
      Ginger

      Delete
  10. Eggs were .97. Made breakfast casserole for the freezer

    ReplyDelete
    Replies
    1. Patti, can you share your recipe for your freezable breakfast casserole?

      Delete
  11. We are members of a low cost food bank. Day old bread comes in from supermarkets and bakeries and is free. We added two bags of 6 cheese and bacon rolls, 2 loaves of 4 seed bread and one cinnamon iced bun. These have all gone into the freezer.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jane, how blessed you are!!!! You're smart to preserve it for future use when it's more than you can use at a time.

      Delete
  12. I added five cans of green beans and five cans of corn...each for 50 cents. I used the Dollar General deal where you get $5 worth of items free if you spend $25. I used all their deals to save even more!

    ReplyDelete
  13. I bought five cans of green beans and five cans of corn for 50 cents per.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Uphill Homestead, that's a really good price for both!

      Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...