Saturday, October 9, 2021

A Working Pantry Bootcamp Challenge: 10/9/2021

 The challenge for the this week was to add as much to your pantry as you could for $5, including taxes. 

                                                                 Here's what I added ...


One bag of kidney beans ... $1.00
One bag of Northern beans ... $.50
3 packages of dental floss ... $1 each for a total of $3.00
Over all total ... $4.50 plus tax

I added some pinto beans to these kidney beans and northern beans and canned up a 3 bean mixture.  (I wrote about them in yesterday's post!)

I use dental floss not only for my teeth but for sewing gathers as well so I like to make sure I keep enough on hand to meet both needs.

This week's challenge has us looking at our youngest child, grandchild, niece or nephew.  What is their age ... add that number of items to your pantry!

 (You can always substitute something totally different if a particular assignment doesn’t work for you. Just tell us what you’re substituting.)

Until next time!

 patsi

A Working Pantry

She looketh well to the ways of her household … Proverbs 31:27

You can receive A Working Pantry blog posts via:

Bloglovin (signup in the sidebar) ...

Email subscription service, follow.it (sign up on the sidebar)

You can view my privacy policy HERE.

15 comments:

  1. Winn Dixie had Kraft Mac and Cheese on sale $1 a box. Ibotta has $0.25 back limit 5 boxes. I picked up 5 boxes for $3.75. ( Hubs loves the blue box of mac and cheese) Ibotta reloaded the offer, so I am headed back today for 5 more.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lisa, that's smart shopping in taking advantages of the savings available to you!

      Delete
  2. Other then the 10 pounds of 93% lean ground beef that Hubby ran out to get on Wednesday, we never left the house. It rained and rained and rained almost non stop for five days!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lana, we're getting the rain today but we needed it so I'm not going to complain. Did you ever get your Jonagold apples?

      Delete
    2. I am sad to say we have not gotten up to the mountains for apples yet this year and I am sure we missed the Jonagolds. We have been working for weeks to get some outside painting done before cold weather and just never had the time.

      Delete
  3. I only bought a 1/4 cow. Definitely not under 5.00

    ReplyDelete
    Replies
    1. Patti, LOL, you're right but definitely a pantry building accomplishment!

      Delete
  4. I had some really great bargains this week. I found Bubble face products that sell for $10-$20 per item for $1 each. So I bought a complete set for myself, my daughter, and DIL. I also was surprised to find three pound bags of name brand candies marked down from $11 to $2.74 so I bought two bags to use over the holidays and one for my DIL. For the challenge, I added five bags of frozen broccoli to my pantry at 88 cents per bag.
    Ginger

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ginger, you really scored some great deals!! Way to go!

      Delete
  5. I found a sale on frozen vegetables for $.99 a bag. I bought 5 bags and topped off the freezer with vegetables we don't grow, spending $4.95.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Cookie, that's what we try to do as well. It just makes sense, doesn't it!

      Delete
  6. Bananas and salad won't go into a pantry, but they were less than $5 altogether.

    ReplyDelete
  7. My pantry is pretty full right now. However, I keep a running list (and save it each year) of what I'll need for holiday dinners, should I be "elected" by my family to host. No decisions have been made yet, but I opted to start my shopping, just in case it turns out that I host -- whether it's 3 or 13, I'll need supplies on hand. My Meijer had their canned vegetables on special for $0.69. While they usually go on a big sale for Thanksgiving @ 2/$1, I'm not chancing it this year. I picked up 3 cans of creamed corn and 3 cans of green beans. It's not a holiday here without our family's favorites -- corn casserole and green bean casserole. $4.14 + tax put me just over $4.50. May not have been the best buy I could get, but with shortages starting to show up, I'd rather be safe than sorry.

    ReplyDelete
  8. instant mashed potatoes this week for us. I went a tiny bit over, spending $6 I think but they were a bogo and reasonable for a premium instant potato product.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...